13 - 16 Ağustos 2021 İstanbul

Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü tarafından organize edilen İstanbul’un Animasyon Festivali ANIMIST, bir senelik moladan sonra daha da güçlenerek 'Animasyonun Gücü' ve ‘Kültürde Kadın Gücü’ söylemleriyle ve hibrit şekilde animasyon severlerle buluşuyor.

ANIMIST 2021'in başlıca konukları arasında; Birleşik Krallık’ta animasyon dünyasındaki kadınları destekleyen Animated Women UK danışmanı, animatör ve eğitimci Helen Piercy ve bu seneki festival afişini tasarlayan Kozmonot TV’nin kurucusu ve animasyon yönetmeni Serin İnan bulunuyor.


ANIMIST 20/21’de ayrıca, “Fantastik Türk Sineması Ses ve Görüntü Efektleri” (Sinan Demirtaş, 2019) belgeseli gösterimi ile görsel efekt tasarımı ve postprodüksiyon sektörü gibi konuların ele alınacağı çeşitli oturumlar, film gösterimleri, performans ve atölyeler yer alacak. British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı iş birliği ile gerçekleştirilen ANIMIST 20/21'e yüzyüze veya çevrimiçi hepinizi bekliyoruz.


#AnimationFestivalofİstanbul #İstanbulAnimasyonFestivali #PowerofAnimation #AnimasyonunGücü #WomanPowerinCulture #KültürdeKadınGücü

ANİMİST Nedir?

ANİMİST, Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümünün düzenlediği uluslararası animasyon festivalidir. Animasyonla ilgilenen, profesyonel, amatör, öğrenci, eğitmen yediden yetmişe herkese hitap eder. Hedefi animasyon sektörünü, animasyon eğitimi veren kurumları ve animasyonla ilgilenenleri, birbirleriyle buluşturacak, ilham verecek, ufuklarını açacak, animasyonu sanat ve iletişim formu olarak görünür kılacak bir platform oluşturmaktır.

Bugüne kadar ki konukları arasında Oscar Adayı animasyon film Loving Vincent’ın baş animatörlerinden Anna Kluza; animasyon VR ve dijital oyun için hikaye yazımında uzmanlaşmış Craig Caldwell; Türkiye’nin ilk tasarım merkezi olan post prodüksiyon merkezi 1000Volt’tan Murat Akbulut; VFX’in ustalarından Burak Balkan ve Arman Şernaz; Türkiye’nin karikatür duayeni, ödüllü animasyon film Sansür’ün yönetmeni Tan Oral; Guardians of the Galaxy, Avengers, Star Wars: Episode VII gibi yapımlarda çalışmış ve görsel efekt alanında Oscar adayı Christopher Robin filminin VFX süpervizörü, Birleşik Krallık’tan Framestore’dan Arslan Elver ile Comic-Con Eisner ödüllü çizgi romancı Israil’den Rutu Modan, Ayrıca Kore Cumhuriyeti’nden Prof. Lee Namkook, yerli animasyon alanında hasılat rekoruna imza atan Rafadan Tayfa’nın yönetmeni İsmail Fidan yer aldılar.

İsrail’in en köklü sinema okulu Bezalel ve Güney Kore Hongik Üniversitesi’nden öğrenci animasyon filmlerini ve Eskişehir Anadolu ve Kütahya Dumlupınar Üniversitelerinden öğretim elemanları ve öğrencilerini ağırlandı.

Festival aynı zamanda “Sınır Tanımayan Animasyon Üniversiteler ve Sektör Kolokyumu” vasıtasıyla Türkiye’de animasyon sektörünün önemli aktörleri ve bu alanda eğitim veren kurumları bir araya getiren özel etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

>>>

Neden ANİMİST?

Çünkü eğitim kurumları ve sektörü, animasyonla ilgilenenleri ve çocukları animasyon özelinde besleyecek, ufuklarını açacak, birbirleriyle buluşturacak, ilham verecek, hareket alanı sağlayacak, görünür kılacak platformlara çok ihtiyacımız var.


Neden ismimiz ANİMİST?

Çünkü İstanbul’dayız ve animist aynı zamanda “insan faaliyetlerinin dışında kendi kendini sürekli olarak yenileyen ve değiştiren güç; bir kimsenin içgüdülerinin hepsi; insan eliyle büyük değişikliğe uğramamış, doğal güzelliklerini koruyan çevre, tabiat” demek.

Bundan türetilen pek çok kelime var:

Anima

Animal

Animasyon

Animatör

Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü 02-13 Ağustos, 2021’de daha önce ANIMIST’e de konuk olmuş yıllarca Disney’de animatörlük yapmış aynı zamanda Güney Kore'de animasyon eğitimde saygın bir isme sahip Güney Kore-Kanadalı Prof. Namkook Lee* ile bir animasyon yaz sertifika programı daha düzenliyor.

Animasyon eğitimi ve teknolojisinin geliştirilmesinin de çok önemsendiği, SICAF gibi önemli uluslararası animasyon festivallerine, animasyon merkezi ve animasyon müzesine sahip Güney Kore uzun süredir küresel animasyon ve oyun sektörünün önemli bir parçası. Günlük kamusal hayatın içine entegre olmuş Tayo ve Larva gibi sayısız karakter tasarımı, sanal dünyada öykü anlatımının çok popüler bir türü webtoon ve 2015 verilerine göre 600 milyon dolar hacme yakın ithal de edilen uzun metraj animasyonlar, Küçük Penguen Pororo, Pucca ve Kakao Arkadaşlar gibi animasyon dizileri ve oyunlarına sahip.


Hem Uzak Hem Yakın: Sınır Tanımayan Animasyon Yaz Okulu, 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilmesinin ardından 2018’de Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü ile Keimyung Üniversitesi Video ve Animasyon Bölümü tarafından organize edilerek Güney Kore’nin Daegu ve Busan şehirlerinde gerçekleşti. Bu yaz okullarına Sinema Televizyon, Fotoğraf ve Video, İletişim Tasarımı, Oyun Tasarımı lisans ve yüksek lisans öğrencileri katıldı. Yaz okulunda geleneksel sanatlar ve yöresel kültür öğelerini animasyon ile harmanlayarak özgün bir ifade geliştirmek hedeflendi. 2019’da İstanbul’a geri dönen Sınır Tanımayan Animasyon Yaz Okulu bu kez farklı yaş gruplarından daha büyük bir katılımcı grupla Prof. Namkook Lee eğitiminde BAU Idea’da gerçekleşti.

*www.imdb.com/name/nm2186169/

Program 02-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında BAU Idea, Karaköy’de çevrimiçi ve yüzyüze seçenekleriyle gerçekleşecektir.

Program saatleri: 10:00-14:00 / 14:40-18:40 (toplam 80 saat)

Program sonunda katılımcılara sertifika verilecektir.

Kimler Katılabilir: Temel çizim ve bilgisayar bilgisi olan 15 +

Program dili İngilizcedir.

Kontenjan: 30 kişi

Son başvuru tarihi: 27 Temmuz 2021

Program ücreti: 1.700TL

Uyarı Metni:

Kayıt esnasında yüz yüze ve çevrimiçi katılım seçeneklerinden birini seçmek gerekmektedir.

Çevrimiçi eğitim Microsoft Teams üzerinden gerçekleşecektir.

Program desen deneyimi ve temel düzeyde de olsa en az bir dijital görselleştirme programı (Adobe Photoshop, Adobe İllustrator, Procreate, vb.) hakimiyeti gerektirir. Bu altyapılar katılımcıların ahengini ve bu programdan alınacak verimi olumlu etkilemesi nedeniyle gereklidir.

Program dili İngilizcedir, temel İngilizce bilgisi gerekir ancak bir asistan aracılığıyla gerekli olan durumlarda çeviri desteği verilecektir.

Bu şartların kabulu ile kayıt yaptırdıktan ve program başladıktan sonra para iadesi yapılmamaktadır.

Hesap Bilgileri:

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 4510-1992146-386

GÜNEŞLİ TİCARİ MERKEZ ŞUBESİ IBAN: TR57 0013 4000 0019 9214 6003 65

Daha fazla bilgi için: murat.copcu@comm.bau.edu.tr

KONUKLAR

Helen Piercy

Animatör, Eğitimci

Serin İnan

Animatör, Yapımcı, Eğitimci

Sinan Demirtaş

Yönetmen

Prof. Dr. Lee Nam Kook

Animatör

Festival Künyesi

Festival Direktörü

Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan

Festival Direktör Yardımcısı 

Dr. Murat Çöpçü


Afiş Görseli

Yaratıcı Yönetmenler / Creative Director: Serin Inan & Tolga Yıldız

Grafik Sanatçı

Gürkan Gürler

Web Görselleri

Demet Boyoğlu

Teaserlar

Nisa Nur Sungur, Deniz Koçyiğit, Orkun Altan, Ilgın Saçan

Fotoğraflar / Photographs

Harun Can Biryol

Atölye Gönüllüleri

Ilgın Saçan, Demet Boyluoğlu, Nisa Nur Sungur, Orkun Altan, Alexander Berke Kastner, Mustafa Bahadır, Kaan Yetman


Organize Eden

Bahçeşehir University

Destekleyen

TRT Çocuk

British Council, İstanbul

İllustrators Platform

Ev sahiplikleri için teşekkür ederiz

Aynalı Geçit

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Salt Galata


Teşekkürler

Prof. Dr. Şirin Karadeniz, BAU - Prof. Dr. Kemal Suher, BAU

Bora Durmuşoğlu (TRT Çocuk) - Rahmet Yılmaz (TRT Çocuk)

Doç Dr. Kaya Özkaracalar, BAU - Meral Akkent, İstanbul Kadın Müzesi - Dr. Deniz Eyüce, BAU

Kurumsal İletişim Direktörü Turgay Polat, BAU - Nur Akman, BAU - Araş. Gör. Deniz Denizel, BAU - Tuna Tetik, BAU

Ayşe Şirin, BAU ART - Nurgül Şenefe, İllustrators Platform

ANFİYAP - BEBKA - SETEM - SENARİSTBİR - Animated Women UK - Tijen Pal - Yıldız ve Hilmi Etikan


Geçmiş Festivaller

Mekanlar

Animist © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.