13 - 16 Ağustos 2021 İstanbul

Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü tarafından organize edilen İstanbul’un Animasyon Festivali ANIMIST, bir senelik moladan sonra daha da güçlenerek 'Animasyonun Gücü' ve ‘Kültürde Kadın Gücü’ söylemleriyle ve hibrit şekilde animasyon severlerle buluşuyor.

ANIMIST 2021'in başlıca konukları arasında; Birleşik Krallık’ta animasyon dünyasındaki kadınları destekleyen Animated Women UK danışmanı, animatör ve eğitimci Helen Piercy bulunuyor.


ANIMIST 20/21’de ayrıca, “Fantastik Türk Sineması Ses ve Görüntü Efektleri” (Sinan Demirtaş, 2019) belgeseli gösterimi ile görsel efekt tasarımı ve postprodüksiyon sektörü gibi konuların ele alınacağı çeşitli oturumlar, film gösterimleri, performans ve atölyeler yer alacak. British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı iş birliği ile gerçekleştirilen ANIMIST 20/21'e yüzyüze veya çevrimiçi hepinizi bekliyoruz.


#AnimationFestivalofİstanbul #İstanbulAnimasyonFestivali #PowerofAnimation #AnimasyonunGücü #WomanPowerinCulture #KültürdeKadınGücü

ANİMİST Nedir?

ANİMİST, Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümünün düzenlediği uluslararası animasyon festivalidir. Animasyonla ilgilenen, profesyonel, amatör, öğrenci, eğitmen yediden yetmişe herkese hitap eder. Hedefi animasyon sektörünü, animasyon eğitimi veren kurumları ve animasyonla ilgilenenleri, birbirleriyle buluşturacak, ilham verecek, ufuklarını açacak, animasyonu sanat ve iletişim formu olarak görünür kılacak bir platform oluşturmaktır.

Bugüne kadar ki konukları arasında Oscar Adayı animasyon film Loving Vincent’ın baş animatörlerinden Anna Kluza; animasyon VR ve dijital oyun için hikaye yazımında uzmanlaşmış Craig Caldwell; Türkiye’nin ilk tasarım merkezi olan post prodüksiyon merkezi 1000Volt’tan Murat Akbulut; VFX’in ustalarından Burak Balkan ve Arman Şernaz; Türkiye’nin karikatür duayeni, ödüllü animasyon film Sansür’ün yönetmeni Tan Oral; Guardians of the Galaxy, Avengers, Star Wars: Episode VII gibi yapımlarda çalışmış ve görsel efekt alanında Oscar adayı Christopher Robin filminin VFX süpervizörü, Birleşik Krallık’tan Framestore’dan Arslan Elver ile Comic-Con Eisner ödüllü çizgi romancı Israil’den Rutu Modan, Ayrıca Kore Cumhuriyeti’nden Prof. Lee Namkook, yerli animasyon alanında hasılat rekoruna imza atan Rafadan Tayfa’nın yönetmeni İsmail Fidan yer aldılar.

İsrail’in en köklü sinema okulu Bezalel ve Güney Kore Hongik Üniversitesi’nden öğrenci animasyon filmlerini ve Eskişehir Anadolu ve Kütahya Dumlupınar Üniversitelerinden öğretim elemanları ve öğrencilerini ağırlandı.

Festival aynı zamanda “Sınır Tanımayan Animasyon Üniversiteler ve Sektör Kolokyumu” vasıtasıyla Türkiye’de animasyon sektörünün önemli aktörleri ve bu alanda eğitim veren kurumları bir araya getiren özel etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

Neden ANİMİST?

Çünkü eğitim kurumları ve sektörü, animasyonla ilgilenenleri ve çocukları animasyon özelinde besleyecek, ufuklarını açacak, birbirleriyle buluşturacak, ilham verecek, hareket alanı sağlayacak, görünür kılacak platformlara çok ihtiyacımız var.


Neden ismimiz ANİMİST?

Çünkü İstanbul’dayız ve animist aynı zamanda “insan faaliyetlerinin dışında kendi kendini sürekli olarak yenileyen ve değiştiren güç; bir kimsenin içgüdülerinin hepsi; insan eliyle büyük değişikliğe uğramamış, doğal güzelliklerini koruyan çevre, tabiat” demek.

Bundan türetilen pek çok kelime var:

Anima

Animal

Animasyon

Animatör

ANIMIST 2021 Programı

13 Ağustos  Cuma
14 Ağustos  Cumartesi
15 Ağustos Pazar
16 Ağustos Pazartesi


19:00 @BAUIDEA Teras Namkook Lee ile Sınır Tanımayan Yaz Okulu
Galası, Animist Açılış Partisi, Yarışma Lansmanı
14:00-15:30 @çevrimiçi Meeting  Helen Piercy ile buluşma “Women Power in Animation” (İngilizce, çevirisiz -  sadece kayıt ile)


12:30-15:00 @Atlas Sineması / İstanbul Sinema Müzesi Film Gösterimi “Fantastik Türk Sineması Ses ve Görüntü Efektleri” (Sinan Demirtaş, 2019, 85 dk)
15:00-16:30 @Atlas Sineması / İstanbul Sinema Müzesi  Yönetmen ile Söyleşi Yönetmen Sinan Demirtaş, Yönetmen Yardımcısı Turgut Özalp, Görüntü yönetmeni Zeynel Abidin Saltık ve Sanat Danışmanı Prof. Sefa Çeliksap katılımıyla Moderatör: Dr. Tuna Tetik (Türkçe, çevirisiz herkese açıktır)
17:00-18:30 @Atlas Sineması / İstanbul Sinema Müzesi Film Gösterimi Dublajla Düzelir (Sinan Demirtaş, 2021, 90 dk.)
18:30-19:30 @çevrimiçi 1000 Volt in VFX World / Görsel Efekt Dünyasında 1000 Volt - Murat Akbulut - General Manager / Genel Müdür (Türkçe, çevirisiz)
09:30-11:30 @BAUIDEA ANIMLab  Gençler Öğretiyor: Stop Motion Atölyesi (Bu etkinliğe katılmak isteyenlerin baucartoonanimation@gmail.com adresine eposta atarak kayıt olmaları rica olunur)

12:30-14:30 @çevrimiçi  1000 Volt Paneli
Senaryo, Set ve Post Sürecinde Görsel Efekt / CGI Supervisor Y. Soner Yurtseven
Sinema, Dizi ve Reklam Filmlerinde Animasyon / Animation Director Tuncer Şentürk, Lead Modeller & Rigger Cüneyt Güçlü    Sinema, Dizi ve Reklam Filmlerinde FX / FX TD Hakan Demiröz, FX Artist Mustafa Yılmaz (Türkçe, çevirisiz)

16:00-17:00 @çevrimiçi  GEAS ile Tanışalım (Ayşen Özgür Güleç - GEAS Başkanı / Canlandırmacı Büşra Özkaya - GEAS Genel Sekreteri / Hikaye Sanatçısı Tamer Poyraz Demiralp - GEAS Yönetim Kurulu Üyesi / Konsept Sanatçısı Cenk Köksal - GEAS Denetim Kurulu Üyesi / Yönetmen)  (Türkçe, çevirisiz)
17:30-19:00  @çevrimiçi GEAS Portfolyo İnceliyor
Bu etkinliğe katılmak isteyenlerin portfolyolarını baucartoonanimation@gmail.com adresine atmaları ve kayıt olmaları rica olunur.
(Türkçe, çevirisiz)
15:00-17:00 @çevrimiçi 1000 Volt Paneli IIReal Time Engine - Virtual Production /  VFX Supervisor Okan Düzalan
 Compositing & VFX / Comp Lead Artist Ahmet Akgül ve Utku Ertin Görsel Efekt Çalışmalarında Renk ve Ses Tasarımı / Color Supervisor Berker Tuncer, Sound Supervisor Mustafa Durma
(Türkçe, çevirisiz)
17:30-18:30 @çevrimiçi Disney Dünyası - Kemal Coşkuner -  Disney Channel Türkiye Genel Müdürü
(Türkçe, çevirisiz) 

Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü 23 Ağustos-04 Eylül 2021’de daha önce ANIMIST’e de konuk olmuş yıllarca Disney’de animatörlük yapmış aynı zamanda Güney Kore'de animasyon eğitimde saygın bir isme sahip Güney Kore-Kanadalı Prof. Namkook Lee* ile bir animasyon yaz sertifika programı daha düzenliyor.

Animasyon eğitimi ve teknolojisinin geliştirilmesinin de çok önemsendiği, SICAF gibi önemli uluslararası animasyon festivallerine, animasyon merkezi ve animasyon müzesine sahip Güney Kore uzun süredir küresel animasyon ve oyun sektörünün önemli bir parçası. Günlük kamusal hayatın içine entegre olmuş Tayo ve Larva gibi sayısız karakter tasarımı, sanal dünyada öykü anlatımının çok popüler bir türü webtoon ve 2015 verilerine göre 600 milyon dolar hacme yakın ithal de edilen uzun metraj animasyonlar, Küçük Penguen Pororo, Pucca ve Kakao Arkadaşlar gibi animasyon dizileri ve oyunlarına sahip.


Hem Uzak Hem Yakın: Sınır Tanımayan Animasyon Yaz Okulu, 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilmesinin ardından 2018’de Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü ile Keimyung Üniversitesi Video ve Animasyon Bölümü tarafından organize edilerek Güney Kore’nin Daegu ve Busan şehirlerinde gerçekleşti. Bu yaz okullarına Sinema Televizyon, Fotoğraf ve Video, İletişim Tasarımı, Oyun Tasarımı lisans ve yüksek lisans öğrencileri katıldı. Yaz okulunda geleneksel sanatlar ve yöresel kültür öğelerini animasyon ile harmanlayarak özgün bir ifade geliştirmek hedeflendi. 2019’da İstanbul’a geri dönen Sınır Tanımayan Animasyon Yaz Okulu bu kez farklı yaş gruplarından daha büyük bir katılımcı grupla Prof. Namkook Lee eğitiminde BAU Idea’da gerçekleşti.

*www.imdb.com/name/nm2186169/


Program 23 Ağustos-04 Eylül 2021 tarihleri arasında BAU Idea, Karaköy’de çevrimiçi ve yüzyüze seçenekleriyle gerçekleşecektir.

Program saatleri: 10:00-14:00 / 14:40-18:40 (toplam 80 saat)

Program sonunda katılımcılara sertifika verilecektir.

Kimler Katılabilir: Temel çizim ve bilgisayar bilgisi olan 15 +

Program dili İngilizcedir.

Kontenjan: 20 kişi

Son başvuru tarihi: 22 Ağustos 2021

Program ücreti: 1.700TL

Uyarı Metni:

Program desen deneyimi ve temel düzeyde de olsa en az bir dijital görselleştirme programı (Adobe Photoshop, Adobe İllustrator, Procreate, vb.) hakimiyeti gerektirir. Bu altyapılar katılımcıların ahengini ve bu programdan alınacak verimi olumlu etkilemesi nedeniyle gereklidir.Program dili İngilizcedir, temel İngilizce bilgisi gerekir.

Pandemi koşulları nedeni ile eğitim boyunca maske takmak zorunludur ve gerekli görüldüğü durumlarda eğitim çevrimiçi olarak devam edebilir. Böyle bir değişiklik gerekli görülürse çevrimiçi eğitim Microsoft Teams üzerinden gerçekleşecektir. Bu şartların kabulu ile kayıt yaptırdıktan ve program başladıktan sonra para iadesi yapılmamaktadır.

Hesap Bilgileri:

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 4510-1992146-386

GÜNEŞLİ TİCARİ MERKEZ ŞUBESİ IBAN: TR57 0013 4000 0019 9214 6003 65

Daha fazla bilgi için: murat.copcu@comm.bau.edu.tr

KONUKLAR

Helen Piercy

Animatör, Eğitimci

Sinan Demirtaş

Yönetmen

Prof. Dr. Lee Nam Kook

Animatör

Kemal Coşkuner

Disney Channel Türkiye Genel Müdürü

Turgut Özalp

Sanatçı

Tamer Poyraz Demiralp

GEAS Yönetim Kurulu Üyesi / Konsept Sanatçısı

Aysen Özgür Güleç

GEAS President / Animator

Büşra Özkaya

GEAS Genel Sekreteri / Hikaye Sanatçısı

Murat Akbulut

1000 Volt Genel Müdürü

Cenk Koksal

GEAS Denetim Kurulu Üyesi / Yönetmen

Cüneyt Güçlü 

Lead Modeller & Rigger

Hakan Demiröz

FX TD

Ilgın Saçan

Animasyon Sanatçısı

Mustafa Durmaz

Sound Supervisor

Soner Yurtseven

CGI Supervisor

Tuncer Şentürk

Animation Director

Utku Ertin

Comp Lead Artist

Mustafa Yılmaz

FX Artist

Okan Düzalan

VFX Supervisor

Yarışma Duyurusu - Anim.ist (13 Ağustos 2021)

Yarışma aşamaları:

1-) Yarışma ile doğrudan ya da dolaylı söyleşiler, atölyeler (Eylül - Aralık aralığında, offline/online)
2-) Çizgi roman taslağı ile dijital başvurular - son tarih 1 Ocak 2022 3-) Sadece tek imajın ve isimlerin kullanıldığı longlist websitesi 4-) Çizgi roman taslağı sunumu yapmak üzere seçilen 15 projenin ilanı - shortlist - 15 Ocak 2022) 5-) Çizgi roman taslağı sunumları (1 Şubat 2022 - offline/online) 6-) Seçilen 7 adet proje taslağının ilanı (2 Şubat 2022) 7-) Çizgi romanların teslimi (Temmuz 2022) 8-) Çizgi romanların sunumları (Ağustos 2022) 9-) Seçilen çizgi romanların ilanı (Ağustos 2022) 10-) Seçilen çizgi romanın basımı (Eylül 2022, Arkabahçe Çizgi Roman Dükkanı ve BAU desteği ile)

Şartname:

Konu ve teknik sınırlaması yoktur, ancak eğitim içerikli ve didaktik içerikler kabul edilmez. Yarışmaya 18+ çizerler katılabilir. Yarışmaya en fazla üç kişilik grup olarak katılmak mümkündür. Seçilen projenin basımı ve satışı kabulu ile başvuru yapılabilir. Çizgi romanlar taslak başvuru sürecinde bir sinopsis, karakterlerin bilgisi ile ve en az iki sayfası finalde görülecek şekilde renklendirilmiş ve detaylandırılmış şekilde teslim edilmelidir. Tasarımlar Amerikan-Belçika-Manga gibi farklı formatları göz önüne alarak en az 60 sf. olarak tasarlanmalıdır. Çizgi romanı basılmaya hak kazanan sanatçı ya da sanatçı grubu ile satıştan %8 oranında kazanç sağlamak üzere sözleşme yapılır. ANIMIST yarışma takviminde sağlık vb. koşullar nedeni ile önceden duyurarak değişiklik yapılabilir.

Çizgi Roman Ödülü:

Seçilen iki projenin Arkabahçe Çizgi Roman Dükkanı ve ANİM.İST tarafından basım ve satışı.

Yarışma Jürisi:

Ahmet Kocaoğlu - Arkabahçe Çizgi Roman Dükkanı Sahibi, Yayıncı Edanur Kuntman - Sanatçı Ertuğrul Süngü - Akademisyen, BAU Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nazlı Eda Noyan - ANIMIST Direktörü, BAU Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Başkanı
Sümeyye Kesgin - Sanatçı Tayyar Özkan - Sanatçı Varol Yaşaroğlu - Grafi2000 Yöneticisi, Sanatçı

Festival Künyesi

Festival Direktörü

Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan


Festival Direktör Yardımcısı 

Dr. Murat Çöpçü


Afiş Görseli

Yaratıcı Yönetmenler / Creative Director: Serin Inan & Tolga Yıldız

Grafik Sanatçı

Gürkan Gürler

Web Görselleri

Demet Boyluoğlu, Navid Dashti, Umut Güven, Zeynep "Zeze" Aydın

Fragmanlar

Nisa Nur Sungur, Deniz Koçyiğit, Orkun Altan, Ilgın Saçan

Atölye Gönüllüleri

Ilgın Saçan, Navid Dashti

Websitesi

Özgür Can Ece


Organize Eden

Bahçeşehir University

Destekleyen

British Council, İstanbul

Ev sahiplikleri için teşekkür ederiz

İstanbul Sinema Müzesi - Atlas 1948Teşekkürler

Prof. Dr. Şirin Karadeniz - BAU, Prof. Dr. Kemal Suher - BAU, Bora Durmuşoğlu - TRT Çocuk, Kemal Coşkuner - Disney Channel Türkiye, Animated Women UK, Ceyhun Tuzcu - İstanbul Sinema Müzesi, Cenk Köksal - GEAS, Murat Akbulut - 1000Volt, Tijen Pal, Yıldız ve Hilmi Etikan, Rahmet Yılmaz - TRT Çocuk, Dr. Tuna Tetik - BAU, Turgay Polat - BAU, Nur Akman - BAU, Araş. Gör. Deniz Denizel - BAU


Geçmiş Festivaller

Mekanlar

Animist © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.