Türkiye’nin bağımsız dijital sanat girişimcilerini yetiştirecek program ile tanışın.

D-ART House Nedir?

D-Art House, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Gelecek Gençlerin” adlı Kültür Endüstrilerinde Gençlerin Yaratıcılık ve Girişimcilik Potansiyelinin Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamındaki bir girişimcilik programıdır. Ülkemizde kültür endüstrilerdeki yaratıcı yetenek ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. D-Art House 18-29 yas arası sanatçı ve/veya girişimcilerin dijital sanatlar kapsamındaki kreatif sektörlerde üretim yapabilmeleri için gerekli uzmanlık eğitimini saglayacaktır. Eğitim sürecinde geliştirilen kreatif is fikirlerini sanal bir galeride potansiyel kuruluş ve yatırımcılarla buluşturacaktır. 


D-ART House Neyi Amaçlar?

Kreatif endüstrilere mensup sektörlerden tasarım, oyun, görsel efekt, color grading, sinema, reklam alanlarına odaklanacak olan D-Art House projesi ile ilk hedef, kreatif endüstri mensubu olabilmek için ihtiyaç duyulan bilgi birikimi ve donanımı, ilgili çalışma kapsamında katılımcı olarak kabul edilen girişimci adayı bireylerle paylaşmaktır.


Projeye katılım göstererek kültür endüstrilerinde bağımsız eser üreticisi adaylığından üretim aşamasına geçirilecek bireylerin, daha sonra belirtilen sektörler kapsamında ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak donanımı kazanması ve sürdürülebilir iş fikirlerine dönüştürebilmesi için ilgili mecralarla buluşturulması projenin nihai çerçevesini oluşturmaktadır.


Proje Süresi

D-Art House kapsamında girişimci adaylarına verilecek eğitimler 5 ay sürecektir. Her seçenek 85 saatlik 6 modülden oluşan BAUKEM ve Bau Hub Kuluçka eğitimi alacaktır. Eğitimin ardından katılımcılar potansiyel yatırımcı ve kuruluşlara sunulmak üzere hazırlanacak dijital sergi için mentorlar eşliğinde eser ve kreatif fikir üretiminde bulunacaklardır. Program 4 Temmuz’da başlayacak olup sergi ile beraber program 6 Şubat’a kadar devam edecektir. Program sırasında öne çıkan 2 katılımcı Berlin International University’i ziyaret edecek, fikir ve eserlerini buradaki iş çevresine sunma şansını yakalayacaklardır.


Kimler Başvurabilir?

D-Art House kapsamında girişimci adaylarına verilecek eğitimler 5 ay sürecek olup 18-29 yaş arası kültür endüstrileri alanında girişimci olmak isteyen kişiler için uygundur.

Program İçeriği

170 saatlik eğitimden oluşan program 3 aşamalıdır. Birinci aşamada 6 modüllük BAUKEM eğitimi bulunmaktadır. Bu aşamada katılımcılar aynı zamanda blockchain, non-fungible token ve mint servisleri ile tanışacak katılımcılar, kendi girişim fikirlerini hayata geçirecek bilgi birikimini edineceklerdir.


• Temel Tasarım Prensipleri

• Yapım Teknikleri

• Reklam ve Yaratıcılık

• Oyun Tasarımı ve Oyunlaştırma

• Dijital Sanatta Marka, Patent, Telif

• Dijital Sanat Üretim ve Satış Yöntemleri (NFT, Blockchain)


İkinci aşamada katılımcılar BAU Hub tarafından düzenlenen Kuluçka eğitimlerine gireceklerdir.


Üçüncü aşamada proje kapsamında ele alınan konu başlıklarına yönelik eğitimleri tamamlayan katılımcılardan belirli bir sürede, belirlenecek temalar çerçevesinde ve proje ekibi süpervizörlüğüyle  eser üretimi gerçekleştirmeleri istenecektir.

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hayata geçirilecek sanal bir galeri ile katılımcıların eserleri tek bir mecrada toplanarak, üç boyutlu sanat deneyimi yoluyla projenin ilgilisi olabilecek yatırımcılarla buluşturulacaktır. Proje sürecinde başarılı bulunan 2 katılımcı eser ve fikirlerini Berlin’deki iş çevresine sunmak amacıyla Berlin International University’i ziyaret etmeye hak kazanacaklardır.


PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ

PROJE DESTEKÇİLERİ

TAKVİM

3 Haziran - 18 Temmmuz

Başvurular

Son Gün: 18 Temmuz

25 Temmuz - 12 Ekim

Eğitim Süreci

26 Ekim - 1 Aralık

Sergi Hazırlığı

2 Ocak - 6 Şubat

Dijital Sergi

Sıkça Sorulan Sorular

Program ücretli mi?

Hayır, programa katılım ücretli değildir. Katılımcı olarka seçildiğiniz takdirde herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

Eğitim kaç ay sürecek?

Eğitimler 4 ay sürecektir. Eğitimin ardından proje ve eser üretimi için önünüzde 5 ay olacaktır.

Programa kabul edilmem halinde hangi eğitimleri alacağım?

Programa kabul alan katılımcılar kreatif endüstrilere mensup sektörlerden tasarım, oyun, görsel efekt, color grading, sinema ve reklam gibi alanlarda ders almanın yanı sıra ürettikleri fikir ve eserlerin dijital telif ve satış yöntemlerine dair de eğitim alacaklardır.

Program sonunda sertifika alacak mıyım? Aldığım sertifika ile ne yapabilirim?

Programın sonunda alacağınız sertifika Bahçeşehir Üniversitesi rektörlüğü onaylı olup uluslararası geçerlilik sahibidir.

Program boyunca üretilen eserler nerede ve nasıl sergilenecek?

Eğitim sonunda oluşturulacak sanal galeri içerisinde 3 ay süreyle sergilenecektir.

Hangi kriterlere göre programa kabul edilebilirim?

Seçici kurulun dijital sanat girişimciliği alanında gelişim göstereceğine kanaat getirdiği kişiler ve/veya takımlar programa seçilecektir. Özellikle yakın gelecekte kültür endüstrileri alanında katma değer üretebileceğine dair yeterli motivasyonu ve yaratıcı proje fikirleri olanların kabul edilme ihtimalleri daha yüksek olacaktır.

Adres: Müeyyetzade Mah. Kemeraltı Cad. Karaoğlan Sok. No:24/A Galata Karaköy / İstanbul

Telefon: +90 212 381 54 52

E-Posta: [email protected]