KORONAVİRÜS (COVID-19)

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge uyarınca tüm kampüslerimize girişte aşı kartının ya da son 48 içinde yapılmış PCR testinin gösterilmesi zorunludur.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü (COVID-19) ülkemizde de görüldü. Bahçeşehir Üniversitesi olarak virüse karşı önlemlerimizi önceden aldık. Öğrencilerimize ve personelimize virüsten korunma yollarını anlatan seminerler düzenledik. Binalarımızı dezenfekte edip öğrencilerimizin ulaşabileceği yerlere dezenfektanlar koyduk.

Öncelikle tüm öğrencilerimizi, akademisyenlerimizi ve idari personelimizi panik olmamaya sakin kalmaya, kaynağını bilmedikleri açıklamalardan uzak durmaya ve uzmanlardan gelecek açıklamaları dinlemeye davet ediyoruz.

Sayfanın Sağ Altından Canlı Destek Hattına Soru Sorabilirsiniz. (Hafta içi 09:00 - 17:30)

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ COVID-19 KOMİSYONUNUN 29.07.2021 TARİHLİ KARARI


1. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılının sonbaharında gelişmelerin yakında takip edilmesi ve gerektiğinde değişikliklere göre gözden geçirilmesi şartıyla teorik eğitimlerin online sürdürülmesinin, pratiklerin seyreltilmiş olarak ve 4 metrakareye 1 kişi olacak şekilde planlanarak yüz yüze yapılmasının, online teroik eğitimlere devamsızlığın çok yüksek olması nedeniyle devam ve kamera açık şartı getirilmesi gibi aktif katılımı aıtıracak uygulamalar yapılmasının uygun olacağı önerilmiştir.

2. Tüm öğrenci ve personelin mutlak iki doz aşılanması ve iki doz aşı olduğunu belgelemeyenlerin kampüse alınmasının önlenmesi, aşı olmamakta ısrarcı olanlardan haftalık 2 kez negatif pcr test sonucu getirmek şaıtıyla kampüse alınması önerilmiştir.

3. İç ortam hava kalitesinin COVID- 19'un yayılmasında önemli bir belirleyici olması nedeniyle konunun uzmanı mühendislerden destek alınarak ofis ve sınıfların (uygulama alanları dahil) gözden geçirilmesi ve gerekiyorsa yeni düzenlemelere gidilmesi önerilmiştir.

4. Kampus içinde maske, mesafe ve hijyen kurallarının eskisi gibi geçerli olmaya devam etmesi önerilmiştir.


ÖNLEMLER

COVID-19 virüsü hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Bu damlacıklarla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir.


Korunmak için aşağıdaki basit ama etkili önlemleri uygulamak önemlidir.


Bahçeşehir Üniversitesi pandemi dönemi uygulamalarına ilişkin bilgi almak için lütfen tıklayınız.

 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla en az 20 saniye süreyle yıkayın.
 • Bahçeşehir Üniversitesi’ndeyseniz tüm kampüslerimizde asansör ve kapı girişleri gibi ulaşılabilir yerlerde bulunan dezenfektanları kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüze yıkanmamış ellerle dokunmayın.
 • Elinizi dezenfekte etmek için yüzde 80 alkollü kolonya kullanabilrsiniz.
 • Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı elinizle değil kolunuzla kapatın.
 • Uzaktan selamlaşın. El sıkışmayın, öpüşmeyin, sarılmayın.
 • Soğuk algınlığı veya grip belirtisi gösteriyorsanız, sağlığınızı daha yakından takip edin
 • Mümkünse toplu taşıma kullanmayın

Korona virüse karşı BAU'da alınan önlemler hakkında lütfen tıklayınız

Eğer hasta hissedersen

 • Öksürük, nefes darlığı, ateş, boğaz ağrısı gibi belirtileriniz varsa derhal bir sağlık merkezine başvurun.
 • Bu belirtileri hissettiğinizde Bahçeşehir Üniversitesi kampüslerinden birindeysen üniversitenin medikal birimine başvurun.
 • Kendini tıbbi yardım almaya gidemeyecek kadar kötü hissediyorsan 112 Acil Yardım’ı arayarak durumunuzu anlatın.


Eğer bir arkadaşın ya da öğrencin BAU kampüsünde hasta hissederse

 • Bir öğrencinin ateşi, öksürüğü veya nefes darlığından şikayet etmesi durumunda, öğrenci derhal Medikal Birime götürülmelidir.
 • Hemşire öğrenciden bir yüz maskesi takarak ailesine haber vererek, tibbi kuruluşlara ulaşmasını sağlayacaktır
 • Solunum semptomları ve ateşi olan herhangi bir öğrenci, diğer öğrencilerden uzakta, kapalı bir kapı ile denetlenen bir ortamda beklemelidir.

MASKE TAKMALI MIYIM?

ELDİVEN KULLANMALI MIYIM?

Bez maskeler seni hastalıktan korumaz. Hatta kurallara uygun kullanılmayan maske virüslere daha açık hale gelir. Ancak kendini hasta hissediyorsan ya da hastalık tanısı konulmuşsa virüsün diğer insanlara bulaşmasını engellemek için maske takman gerekir.

Korona virüse karşı steril eldiven kullanımı da önerilmemektedir. Sağlık personelinin kullandığı bu eldivenler belirli kurallara göre kullanılır. Belirli bir saat sonra geçirgen olur. Bu nedenle eldiven kullanılması da önerilmemektedir.

Detaylı bilgi için

T.C. Sağlık Bakanlığı, web sayfasına ulaşabilirsiniz