Mekatronik Mühendisliği, makine, elektronik, kontrol ve yazılım mühendisliklerinin ara kesitinde yer alan modern bir mühendislik disiplinidir.

Geleceğin teknolojisini barındıran bu disiplini, bütün yönleriyle sana öğretmek bizim temel amacımız olacak.

Mekatronik mühendisleri, bankamatiklerden çamaşır veya fotokopi makineleri gibi tüketim mallarına, ameliyatlarda yararlanılan hassas robotlardan otomatik üretim tezgahları gibi karmaşık cihazlara uzanan geniş bir yelpazede çalışırlar. Ve bunlar gibi gelişmiş elektromekanik cihazların tasarım ve kontrolü ile uğraşırlar.

Mekatronik mühendisliğinin amacı makinelerin tasarım amaçlarına uygun bir şekilde akıllandırarak insanlığın hizmetine sunmaktır.

Mekatronik Mühendisliği taban puanları ve sıralama bilgisi için tıklayınız

Mekatronik Mühendisliği dersleri için tıklayınız

Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünde halen yürütülmekte olup, doktora programlarının açılması için hazırlıklar sürdürülmekte. Mekatronik Mühendisliği Bölümü ayrıca , elektromekanik ürün tasarımı, bu ürünlerin kontrolü ve programlanması üzerine araştırmalar yürütmekte.

ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARI:

Robotik

Endüstriyel ve ev otomasyonu

Biyomekatronik

Akıllı Malzemeler

Otomotiv

konularında yoğunlaşmakta.

Robotik alanında yapılan araştırmalar mikro ve nano robotlar ve uyarlanabilir robotlar konularında , otomotiv alanında yapılan araştırmalar ise alternatif yakıtlı araçların modellenmesi ve kontrolü konularına odaklanmıştır. Mekatronik mühendisleri ayrıca gerek endüstriyel gerekse ev otomasyonu sistemleri konusunda çalışarak piyasanın bu alandaki yetişmiş mühendis ihtiyacına cevap verebilmekteler.