Üniversite Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Öğrencinin seçtiği bölüm kadar bölümün bulunduğu üniversite de büyük önem taşır. Üniversiteye hazırlanan aday öğrencilerin, üniversite seçerken dikkat etmeleri gerekenleri Eğitim yazarı ve BAU Rektör Danışmanı Turgay Polat’a sorduk ve cevaplarını derledik.

Polat, öğrencinin üniversite tercihi yaparken; okulların staj programları, yurt dışında eğitim görme fırsatları, akademisyenlerinin özgeçmişi ve okulun markasının uluslararası düzeyde tanınırlığına dikkat etmesinde fayda olduğunu belirtti. İstanbul’daki en iyi vakıf üniversitelerinden biri olan BAU öğrenciye tanınırlığı yüksek şirketlerde iş imkanları, burs programları ve geniş bir seçmeli ders havuzu sunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi bursları ve ücretleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

DİKKAT EDİLECEK 6 SORU

Eğitim yazarı ve BAU Rektör Danışmanı Turgay Polat öğrencilerin üniversite seçerken sormaları gereken 6 soruyu sıraladı: “Bugün dünyada üniversite nedir sorusunun cevabını veren 6 tane soru vardır. Bunu da gençler sormak zorundalar. Birinci soru, hangi bölümde okursanız okuyun mutlaka size bir dönem ya da bir kez yurt dışı imkânı sağlamak zorunda. Bunun adı Erasmus olur, World Exchange olur, üniversitenin kendi programı olur. Çoğaldıkça da iyi bir şeydir.

İkincisi mutlaka İngilizceyi ana dili gibi öğrenmeleri lazım. İngilizce artık yabancı dil değil. İş dili, bilim dili ve yaşam dili.

Üçüncüsü üniversitenin bir programını kapalı, kendi içinde, dört yıl dikey eğitim yapan program olmaması lazım. Örneğin Üniversite hukuk fakültesi okuyacaksınız. Hukuku 4 yıl boyunca %80 zorunlu ders %20 kendi içinde ders okudun bitirdin diploma aldın hukukçu olun. Ne oldunuz ceza hukukçusu. Peki sizin üniversiteniz şöyle bir şey yapsa, size yazılım dersleri verse bilişim hukuku tarafına geçseniz, ekonomi finans dersleri verse ekonomi finans tarafından hukuka baksanız. Daha ileri gitse yapay zekâ verse yapay zekâ hukukuna baksanız. YÖK artık son üniversite araştırmalarında şunu söylemeye başladı üniversitenin seçmeli ders havuzunun genişliğine bakıyor; Bir öğrenci kendi bölümü dışında ne kadar diğer alanlardan ders alabiliyor. Bunların bir amacı var öğrenci biraz şekillenmek zorunda.

Dördüncüsü daha önemli, yapılan araştırmalarda lisans eğitimi alan çocukların %96 sektöre çıkıp çalışmaya başladığı, %4 bilimsel eğitime yani akademik kariyere devam ettiğini söylüyor. %96 için eğitimi lisansta dizayn etmeniz lazım. O yüzden de sizin o öğrenciyi hayata hazırlamak gibi bir misyonunuz var. Yüksek lisansta, doktorada bilim eğitimi verirsiniz. Ama lisansta yeni üniversitenin önemli bir görevi insanları gerçek hayata hazırlamak. Bu gerçek hayatın karşılığı ne? Şirketler. Şirketleri üniversitenize almak zorundasınız.  Şirketlerin üniversitede ders anlatması lazım, staj yaptırması lazım, iş dünyasıyla buluşturması lazım. Dolayısıyla üniversite ile şirket iş birlikleri çok önemli.

Beşincisi üniversitelerin dünya sıralamaları. Siz bugün Türkiye’de bir üniversiteyi okudunuz bitirdiniz kalktınız yurtdışına gittiniz diplomanızı göstereceksiniz. O üniversitenizin tanınması, bilinmesi çok önemli. O yüzden okuduğunuz üniversitenin bu sıralamalarına bakmanız lazım.

Altıncısı, dünyada artık çok önemseniyor, o da şu, yeni teknolojilere ve yeni becerilere üniversitenin bir teması var mı? Bir çocuk ne okursa okursun yapay zekayla, big datayla tanışacak mı? Bugün data veri analizi bilmeyen bir insanın hangi bölümü bitirirse bitirsin işi çok zor.”