Üniversite sınavına hazırlanan aday öğrencilerde stres ve gerginlik görülebilir. Bu stresi daha önce yaşamış ve tecrübe edinmiş BAU’lu öğrencilerin, aday öğrencilere tavsiyelerini aldık.

Öğrencilerin sınav döneminde yaşadığı gelecek kaygısını azaltmanın yolları var. Sürekli ders çalışıp sınavlara giren bir öğrencinin uyku düzenine ve yediği yemeklere dikkat etmesi bir gerekliliktir. Uykusuzluk ve kötü beslenme alışkanlıkları stresi tetikler ve öğrencinin daha da gergin olmasına sebep olur. Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi öğrencilere stresli dönemlerinde yardım sağlamaktadır.

Sürekli masa başında ders çalışmak da öğrenciyi hem fiziksel hem ruhsal olarak yorgunluğa iter. Bu konuda BAU’lu öğrenciler üniversite aday öğrencileri için, düzenli olarak egzersiz yapmanın altını çiziyor. Ders aralarında düzenli olarak yürüyüşe çıkmak bile gerginliği büyük ölçüde azaltır. Pek çok üniversite öğrencisi ödevlerini hazırlamak veya sınava çalışmak için son dakikaya kadar bekler. Bu alışkanlık genellikle strese yol açar. Ertelemekten kaçınmak ve zamanınızı akıllıca yönetmek sizi bütün zamanınızı derslere yetişmek için harcamaktan kurtarır.

HOBİLERİN İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ

Dünya çapında tanınmış çeşitli üniversitelerde yapılan çalışmalar müziğin insanlar üzerindeki rahatlatıcı etkisini kanıtlamıştır. Hem klasik müzik hem insanların kendi zevklerine hitap eden müzikleri dinlemek pozitif bir etkiye sebep olarak motivasyonu arttırır.

BAU’lu öğrenciler tavsiyelerinde müziğin yanı sıra hobilerin önemine de değindi. Üniversite sınavına hazırlanırken yaşanan stres öğrencinin kendini sorgulamasına sebep olabilir. Bu heyecanı yenmek için sınavdan korkmamak gerek. Hangi üniversiteyi kazanabileceğim, burs alabilecek miyim ve başarılı olacak mıyım soruları öğrenciyi huzursuz edecektir. Bu stres sebepli oluşan düşüncelere odaklanmak yerine ders aralarında hobi ve benzeri aktivitelerle ilgilenmek daha yararlıdır.

SINAVDAN ÖNCE BÖLÜMÜN BELLİ OLSUN

Üniversite sınavına girmeden önce bölümünüzün belli olması da sınav stresini azaltır. ApplyBAU sistemiyle bu mümkün. Bu sistem, lise öğrencisinin projeleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşmesini sağlıyor. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak ve başvurmak için: http://www.applybau.com