Bir üniversite öğrencisinin okurken uluslararası fırsatlara sahip olması hem öğretim hayatı hem de kişisel gelişimi için çok yararlıdır. Çünkü başka kültürleri tanımak, seyahat etmek ve uluslararası ölçekte öğrenim görmek öğrencilerin ufkunu açar ve perspektiflerini geliştirir. Bu doğrultuda BAU Gastronomi Bölümü’nde okumak isteyen ve üniversite sınavına hazırlanan aday öğrencilere BAU Gastronomi’nin sunduğu uluslararası fırsatları anlatıyoruz!

Uluslararası Staj İmkanı

Öğrencinin lisans eğitimi boyunca üniversite tercihine göre yurt dışında okuma olanağı sağlayan çeşitli programlar var. Üniversite seçimi yapılırken bu programların olup olmadığına dikkat etmek önemli

Avrupa Birliği ilişkileri kapsamında Türkiye’nin de dahil olduğu akademik değişim ve iş birliği programı olan Erasmus+ öğrencileri hem dönem içi değişim hem de yaz stajları konusunda tercih ettikleri bir fırsattır. Bu program ile BAU’lu öğrenciler Avrupa’da kabul aldıkları restoranlarda çalışma fırsatı yakalarken, bir yandan birlik tarafından sağlanan hibeden yararlanabilir.

Program sonrasında stajını tamamlayan ve gerekli yeterliliği sağlayan öğrencilerimizin zorunlu stajları tamamlanmış sayılmaktadır.

BAU Gastronomi Bölümü bu programla İtalya, İngiltere, Meksika ve Almanya’da staj imkanı sunuyor.

Yaz Okulu

Yaz Okulu uygulaması üniversitelerin sunduğu uluslararası fırsatlara bir başka örnektir. BAU Gastronomi Almanya’daki BAU International Üniversitesinde öğrencilerin kredilerinin tanındığı dersleri alabilecekleri Yaz Okulu imkanını sunuyor.

Öğrenci Değişim Programları

BAU Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr.Dilistan Shipman’la yaptığımız röportaj sonrasında BAU Gastronomi’nin gelecek planlarını da öğrendik. Yukarıdaki uluslararası fırsatlara ek olarak, BAU Gastronomi ayrıca önümüzdeki dönemde Japonya ve ABD’deki üniversitelerle öğrenci değişim programları da hazırlıyor!

BAU’daki Diğer Uluslararası Fırsatlar

Üniversite öğrencileri girdikleri okullara göre yurt dışında burslu okuma fırsatından yararlanabilir. Öğrencilerin yurtdışında eğitim alabilecekleri programlar Erasmus, World Exchange veya üniversitenin kendine ait bir programı olabilir. BAU, öğrencilerine yurt dışında okuma fırsatını Erasmus Programıyla sağlıyor. BAU’lu öğrencilerin sınava girerek yurt dışında okuyabileceği 175 Erasmus+ Anlaşmalı Üniversite ve 25 World Exchange Anlaşmalı Üniversite bulunuyor.

Bahçeşehir Üniversitesi taban puanları için tıklayınız.

BAU Gastronomi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.