Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri, tüm bölümler ve fakülteler hakkında merak edilenleri, üniversitenin YouTube kanalında, “BAU Nedir” programına anlatıyor. “BAU Nedir”’in 2. bölümünde, BAU Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisi Mahmut Emre Kol, bölümünü ve üniversite yaşamını anlattı.

BAU’lu Mahmut Emre’ye öğrencilerin sıklıkla araştırması üzerine mekatronik bölümüyle makine bölümü arasındaki temel farkı sorduk: “Mekatronik mühendisliğini makine mühendisliğinden ayıran en temel fark bizim elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden de dersler alıyor olmamız. Bu bizi makine mühendisliğinden ayıran en temel özellik diyebilirim.”

BAU’lu öğrencimiz Mekatronik Mühendisliğini tercih etmesindeki sebepleri ise şu şekilde sıraladı: “Aslında üniversiteye hazırlık döneminden itibaren kafamda mühendislik vardı. Fakat hangi mühendislik olduğunu bilmiyordum. Ve bu birazcık zor bir süreçti benim için. Bu yüzden mekatroniki seçtiğim. Mekatronik daha multidisipliner çalışan birçok mühendisliğin bir arada barındığı bir bölüm. Bu sayede birçok mühendisliği tadıp bunların arasından sonradan bir seçim yapabilecektim.”

Mekatronik Mühendisliği bölümünü BAU’da okumaya karar vermesindeki sebepleri sorduğumuzda da bölümün her okulda olmadığına değinerek şöyle dedi: “Mekatronik mühendisliği Türkyie ve İstanbul’da birçok okulda yok. Var olan okullarda da araştırdığımda akademik kadro ve kendim için uygun olanı BAU olarak gördüm ve bu yüzden Bahçeşehir Üniversitesini seçtim.”

Mühendislik bölümü öğrencilerinin ders çalışmaktan sosyal hayatına zaman ayıramadığı algısının BAU’da kırıldığını şu şekilde belirtti: “Her ne kadar böyle bir algı bulunsa da Bahçeşehir üni içerisinde asosyellik gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu yüzden asosyel bir insan değilim.”

Üniversitedeki kulüpler öğrencilerin hem akademik hem sosyal hayatlarını destekler. Mahmut, BAU’da dahil olduğu kulüplerden de bahsetti: “Benim de yönetim kurulu içerisinde bulunduğum mühendislik ve teknoloji kulübümüz var. Bu kulübün alt dalları var. Altı farklı alt daldan oluşuyor. Yazılımdan tutun mekatroniğe kadar elektroniğe kadar birçok alt dalımız bulunuyor. Bunlardan faydalanabiliyoruz.”

Mekatronik bölümünden mezun olan öğrencilerin hangi alanlarda çalışmalarını sürdürebileceğini de sorduk: “Mekatronik mühendisliği multidisipliner bir yapı olduğu için aslında birçok imkânınız var. Bunlar sizin bölüm içerisinde yöneleceğiniz alanlarla belirleniyor. Bunlar robotik olabiliyor, otomasyon olabiliyor elektronik olabiliyor makine olabiliyor. Bunlardan bir tanesi veyahut farklı bir alan da seçip bunun üzerine yoğunlaşıp çalışabiliyorsunuz.”

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNİN AYRICALIKLARI

Üçüncü sınıf öğrencisi olan Mahmut Emre’ye üniversite sınavına girecek aday öğrenciler için BAU’daki ayrıcalıkları sorduk: “Okulumuzdaki CO-OP altyapısıyla farklı şirketlerle anlaşmalı olarak açılan dersler, markalı derslerimiz var. Bunlardan faydalanabildik. Ayrıca CO-OP’un bize sağladığı eğitimler var. Bunlar çok güzel eğitimler. Bunlardan faydalandım. Ayrıca uluslararası birçok arkadaşım oldu. Farklı milletten, farklı ırktan. Bunlar çok güzel ayrıcalıklar benim için.”

BAU Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.