Okurken nasıl odaklanılacağını bulmak hepimizin karşılaştığı bir zorluktur. En büyük sorununuz sosyal medya, erteleme, zaman yönetimi veya üçünün bir kombinasyonu olabilir. Ne olursa olsun, ders çalışmanın stresini en aza indirmeye ve önemli olan şeylere odaklanmanıza yardımcı olabilecek çeşitli araç ve tekniklere sahibiz.

Bu okul yılı daha önce hiç karşılaşmadığınız zorluklar sunuyor. Uzaktan öğrenirken yüz yüze öğrenme ve iletişimin getirdiği motivasyonu kaybetmek, çoğumuzun daha önce hiç olmadığı kadar internetle çatışmasına neden oldu.

Konsantre olmanıza yardımcı olacak en iyi ortamı belirleyin

En iyi nereye konsantre olabileceğinizi bilmek, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için zorunludur. Sessiz bir odada bir masada çalışmanız gerekiyorsa, özel bir çalışma alanınız olduğundan emin olun ve ailenize veya oda arkadaşlarınıza rahatsız edilmemeniz gerektiğini bildirin. Alternatif olarak bir kafe tercih edilebilir, ancak ortak alanların hızla kalabalık ve gürültülü olabileceğini unutmayın.

Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin

Televizyonda ve web tarayıcınızda açık bir düzine sekme ile ders çalışmaya çalışmak, derslerinize odaklanmanızı zorlaştıracaktır. Telefonunuz da dahil olmak üzere dikkat dağıtıcı unsurları çalışma alanınızdan kaldırın.

Yapılacaklar listesi yazın

Yapmanız gereken her şeye bakmak ve bunalmak yaygındır. Çalışmanızı daha küçük görevlere bölmek, zamanınızı yönetmeyi kolaylaştıracak ve bir başarı duygusu sağlayacaktır. Bu süreç aynı zamanda hedeflerinizi daha basit hale getirir, bu nedenle iş yükünüzde kaybolmanız daha zor olacaktır.

Çalışma zamanını planlayın

Son teslim tarihlerini son dakikaya bırakmak yerine, ders çalışmak için haftalık programınızda zaman ayırın. Uzun vadede, her gün belirli bir saatte çalışmaya alışacak ve yoğun çalışma saatlerinin neden olduğu gereksiz stresten kaçınacaksınız.

Sağlıklı atıştırma seçimleri yapın

Yiyeceklerin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin. Sizi uyuşuk yapacak atıştırmalıklar yerine size enerji verecek atıştırmalıkları seçin. Örneğin, işten doğrudan sınıfa veya kütüphaneye gidiyorsanız, fast food’a güvenmek yerine, ilerlemenize yardımcı olacak sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayın.

Mola verin

Beynimiz, herhangi bir mola vermeden saatlerce çalışmak için tasarlanmamıştır. Bunun yerine, 30 ila 45 dakikalık zaman aralığında çalışmaya odaklanın, ardından listenizdeki bir sonraki öğeye geçmeden önce birkaç dakika ara verin.