Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri üniversiteye hazırlanan aday öğrenciler için en önemli faktörlerden biri olarak bilinir. Sınava hazırlık süresi boyunca aday öğrencilerin çoğu kendisine en uygun ders çalışma yöntemini seçme konusunda problem yaşıyor. Bu yazıda üniversite adayları için en etkili ders çalışma tekniklerini derledik.

İşte ders çalışırken kullanılabilecek en etkili çalışma metotları!

 

Pomodoro Tekniği: Bu teknik ile birlikte öncelikle yapılmak istenen iş belirlenir. Sonrasında bir zamanlayıcı yardımıyla 25 dakikalık bir zaman dilimi tutularak bu 25 dakika boyunca çalışılır. Bu birinci tur sonunda 5 dakikalık bir ara verilir. 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola şeklinde 4 tur çalışma gerçekleştirilir. Bu 2 saatlik zaman dilimi sonucunda ise uzun bir mola (20-30 dakikalık) verilir. 25 dakikalık zaman dilimi içerisinde ders dışında hiçbir şey düşünülmez. Aynı şekilde 5 dakikalık zaman dilimi içerisinde de ders hakkında hiçbir şey düşünülmez. Telefonunuza indirebileceğiniz Pomodoro uygulamalarından faydalanabilirsiniz.*

*BauCompass sayfasından faydalanılmıştır.

 

Kanban Tekniği: Bir pano/duvar ve post-it kağıtlara ihtiyaç bulunmaktadır. Pano sırayla “Yapacağım”- “Yapıyorum” ve “Yaptım” şeklinde 3 başlığa bölünür. Elinizdeki post-it’lere yapmak istediğiniz şeyleri yazarak “Yapacağım” başlığının, o anda hala yapmakta olduğunuz çalışmaları “Yapıyorum” başlığının altına yapıştırabilirsiniz. “Yapıyorum” başlığının altında yer alan ve tamamladığınız çalışmaları ise “Yaptım” başlığının altına kaydırabilirsiniz.* Bu şekilde çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar. Burs başvuruları konusunda detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız https://www.bau.edu.tr/icerik/2983-burslar-ve-ucretler