Üniversite sınavının yaklaşmasıyla beraber aday öğrenciler burs için hangi kurumlara başvurabileceklerini araştırmaya başladı. Hangi kurumlar üniversite bursu verir ve aday öğrenciler hangi kurumlara başvurabilir sorularını cevaplıyoruz.

Burs veren kurumlar arasında hem devlet ve özel üniversiteler hem de çeşitli kurum ve vakıflar bulunuyor. Burs başvurularının tarihi kurumların belirlediği zaman aralığında yapılır.

Aday öğrenci üniversite bursu için seçmeyi düşündükleri üniversitelerin programlarını araştırabilir. Bununla beraber devletin ve özel kurumların burs programlarına da başvurabilir. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri devletin KYK’a bursuna başvurabilir.

Üniversitelerin verdiği burslar; ÖSYM Bursları, Tercih Bursları, Akademik Başarı Bursları, Üniversite Giriş Bursu, Kardeş Bursu, Kurum Bursu, TÜBİTAK Bursu, Özel Mahrumiyet Bursu, Spor Bursu, Bilim, Sanat, Din ve Kültür Bursu, IB Bursu, Personel Bursu, Mezuniyet Bursu, Yabancı Uyruklu Öğrenci Bursu, İhtiyaç Bursu, Engelli Öğrenci Bursu olmak üzere farklı başlıklarla ayrılır. Öğrencinin başvurabileceği bu bursların oranları ise 0, %75, %50, %25 ve %5 şeklinde değişiyor.

İstanbul’daki üniversitelerden biri olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin aday öğrencilerine sunduğu burslar: ÖSYM Bursları, ÖSYM Bursuna Ek İlk 1000 Bursları, Uluslararası Diploma Bursları, ApplyBAU Bursları, Ön lisans ve Lisans Kardeş İndirimi, Spor Bursu, Dikey Geçiş Burs Yönergesi, Dikey Geçiş, Yataş Geçiş ve Yan Dal Bursları, BAU Tam Burslu ve Yarı Burslu Bölümler Listesi, Mezuniyet Başarı Bursu, İngilizce Yabancı Dil Bursu, Bahçeşehir Mezunlar Derneği Bursu şeklinde sıralanmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi ApplyBAU bursu için 1. Dönem son başvuru tarihi 30 Nisan. Burs başvuruları konusunda detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız https://www.bau.edu.tr/icerik/2983-burslar-ve-ucretler

ApplyBAU NEDİR?

Üniversite burs başvuruları yaklaşırken aday öğrenciler burs çeşitlerini ve tarihlerini araştırıyor. Aday öğrencilerin başvurabileceği programlardan biri de ApplyBAU.

ApplyBAU öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar. ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.