Üniversite sınavı sonrası başlayan tercih döneminde nerede okuyacağınız konusunda kararsız olabilirsiniz. İstanbul, ev sahipliği yaptığı 58 üniversiteyle tercih listelerinde sıklıkla yer alıyor. Çeşitli üniversiteler arasından en doğru kararı alabilmeniz için İstanbul’daki üniversitelere başvururken dikkat etmeniz gerekenleri sıralıyoruz!

Üniversitelerin dünya başarı sıralamaları hem küresel hem de yerel olarak yükseköğretim başarısını gösteren önemli bir alan haline geldi. Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olan Times Higher Education’ın (THE) “Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler 2021 Sıralaması” listesinde BAU’da yer alıyor. Dünya genelinde 606 üniversitenin yer alabildiği sıralamada, Bahçeşehir Üniversitesi Türkiye genelinde listeye giren 43 üniversiteden biri oldu!

İSTANBUL’DAKİ ÜNİVERSİTELER VE TABAN PUANLARI

İstanbul hem sosyal hem akademik anlamda en yoğun şehirlerden biri. İstanbul’da 13 adet devlet ve 47 adet vakıf olmak üzere toplam 60 üniversite bulunuyor. İstanbul’daki Üniversiteler sayıca fazla olduğu için öğrenci seçim yapmakta zorlanabilir. Bu noktada, TYT ve AYT ya da YDT sınavlarından aldığınız puanlar doğrultusunda üniversitelerin taban puanlarını araştırmak ve bu doğrultuda karar vermeniz gerekir. YÖK Atlas’ın İstanbul’daki üniversitelerin taban puanları rehberine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İstanbul’daki üniversiteler arasından seçim yaptığınızda burs programlarını araştırmayı da atlamayın. Akademik başarınızı ve hayallerinizi destekleyen üniversite bursları akademik hayatınız boyunca işinize yarayacaktır! BAU, ApplyBAU burs programıyla öğrencilere, üniversite sınavı sonuçlarına bakmadan, yalnızca yetenekleriyle burs kazanma fırsatı sunuyor. ApplyBAU ve tüm BAU burs başvuruları konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İSTANBUL’DA KAMPÜS HAYATI

İstanbul’daki üniversiteler dendiğinde akla gelen en önemli avantajlardan biri öğrencilere sunulan kampüs hayatı ve sosyal faaliyetler. Üniversitede akademik hayatınız kadar sosyal yaşantınıza da önem vermeli. Şehrin merkezinde kampüsleri olan ve İstanbul’daki üniversiteler arasında yer alan BAU hem şehirdeki sosyal faaliyetlerden hem de staj fırsatlarından yararlanmaları için öğrencilerini teşvik ediyor! Dersler ve akademik faaliyetler kadar etkinlikler ve kulüpler de üniversite tecrübesinin bir parçası. BAU’daki kulüpler ve etkinlikler hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.