Üniversite sınavına hazırlanan aday öğrenciler için hangi fakültede okuyacakları en önemli sorulardan biri. Mimarlık ve Tasarım fakültesini tercih etmek isteyen öğrenciler için hangi mesleklere sahip olabileceklerini ve hangi bölümlerle karşılaşacaklarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin üç bölümden oluşan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi aday öğrencilere birbirinden farklı meslekler sunuyor. Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesindeki bölümler: Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstriyel Tasarımı. Bu bölümleri okuyarak mimar, iç mimar ve endüstriyel tasarımcı mesleklerine sahip olabilirsiniz.

BAU Mimarlık ve Tasarım Fakültesi dekanı Prof. Dr. Murat Dündar aday öğrencilere fakülteyi şu şekilde tanıtıyor: Ulusal ve uluslararası teknik gezi, seminer, söyleşi, konferans, mesleki ve sanatsal sergi aktiviteleri ile desteklenmiş müfredat dışına taşan “entegre bir eğitim anlayışı” öğrencilerimizin mesleki süreçlerini desteklemenin yanı sıra kültürel ve entelektüel düzeylerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

BAU’da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi taban puanları için tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.