Uzaktan eğitim döneminde öğrenciler evlerinden de burs başvurularında bulunabilir. Üniversite sınavına hazırlanan ve başvurabilecekleri burs programlarını araştıran öğrenciler için yapabileceklerini derledik.

Burs aramak ve başvurmak, üniversite tercihi döneminizde yapmanız gereken önemli bir araştırmadır ve evdeyken de kolayca yapabilirsiniz. Araştırmanıza başlamadan önce, ilgilenebileceğiniz burs türlerinin bir listesini çıkarabilirsiniz. Üniversite burs başvuruları için çeşitli seçenekleriniz var. Bu seçenekler, devlet, kurumlar ve özel vakıflar şeklinde sıralanabilir. Üniversite burs başvurularının tarihi kurumların belirlediği zaman aralığında yapılır. Alacağınız bursun miktarı ise seçtiğiniz kurumlara göre değişir. Kimi kurumlar eğitim ücretini yüzde 100 oranında karşılar kimisi sadece yemek, yurt ya da belli ihtiyacları karşılayacak miktarda harçlık verir.

Uzaktan eğitim döneminde KYK bursuna internet aracılığıyla E-devlet üzerinden başvurabilirsiniz. Sitedeki bilgilerinizin güncelliğinden emin olun ve başvuru tarihlerini internetten takip edin. Eğer başvurunuzda değişiklik yapmak isterseniz, son güne kadar bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

İstanbul’daki vakıf üniversitelerden biri olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin aday öğrencilerine sunduğu burslar: ÖSYM Bursları, ÖSYM Bursuna Ek İlk 1000 Bursları, Uluslararası Diploma Bursları, ApplyBAU Bursları, Ön lisans ve Lisans Kardeş İndirimi, Spor Bursu, Dikey Geçiş Burs Yönergesi, Dikey Geçiş, Yataş Geçiş ve Yan Dal Bursları, BAU Tam Burslu ve Yarı Burslu Bölümler Listesi, Mezuniyet Başarı Bursu, İngilizce Yabancı Dil Bursu, Bahçeşehir Mezunlar Derneği Bursu şeklinde sıralanır.

BAU burs başvuruları tarihleri için tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.