YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber aday öğrenciler üniversite tercih dönemine girdi. Üniversite tercih döneminde okumak istedikleri bölümleri ve üniversiteleri araştıran aday öğrencilerin sorularından biri de özel üniversitelerin burs imkanları, özel üniversitelerin sunduğu akademik yaşam ve avantajlarının neler olduğu. Aday öğrencilerin bu sorularını yanıtlıyoruz!

Her ne kadar özel üniversite kavramı sıklıkla kullanılsa da Türkiye’de böyle bir durum söz konusu değil. Özel üniversite olarak adlandırılan üniversiteler aslında vakıf üniversiteleridir ve tanımları bu doğrultuda yapılır. Türkiye’de toplamda 44 adet özel üniversite bulunuyor. İstanbul’daki özel üniversiteler içerisinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi aynı zamanda dünya çapında bilinirliliğini de her gün arttırmakta. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Türkiye’den sıralamaya giren üniversiteler içinde “uluslararası görünürlük (International Outlook)” alanında 5’inci, genel sıralamada ise 13’üncü.

Özel Üniversiteler ve Burs İmkanları

Aday öğrencilerin üniversite bursu için başvurabileceği çeşitli imkanlar var. Devlet, kurumlar ve özel vakıflar bu imkanlar arasında sıralanabilir. Üniversite bursu için devlete başvurarak KYK bursundan yararlanılabilir. Buna ek olarak öğrenci, kurum ve özel vakıfların sınavlarına girerek ya da gerekliliklerine göz atarak başvuru seçeneklerini genişletebilirler.

Burs başvurusu yapmak isteyen aday öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri seçmek istedikleri kurum ve vakıfların koşullarıdır. Öğrenciler burs veren üniversite, kurum ve özel vakıfların internet sitelerine girerek ve araştırmalarını yaparak bu bilgilere ulaşabilirler.

Bahçeşehir Üniversitesinin aday öğrencilere sunduğu üniversite bursları: ÖSYM Bursları, ÖSYM Bursuna Ek İlk 1000 Bursları, Uluslararası Diploma Bursları, ApplyBAU Bursları, Ön lisans ve Lisans Kardeş İndirimi, Spor Bursu, Dikey Geçiş Burs Yönergesi, Dikey Geçiş, Yatay Geçiş ve Yan Dal Bursları, BAU Tam Burslu ve Yarı Burslu Bölümler Listesi, Mezuniyet Başarı Bursu, İngilizce Yabancı Dil Bursu, Bahçeşehir Mezunlar Derneği Bursu.
Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde üniversite öğrencilerine burs veren kurumların başında SEY vakfı geliyor. SEY Vakfı, Genç Girişimciler Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerin üniversite yaşamlarına destek olmaktadır. Bu yarışmaya başvurular vakfın öncesinde ilan ettiği tarihlerde, SEY Vakfı’nın internet sitesi üzerinden alınır.

ApplyBAU Fırsatı

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

ApplyBAU hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Burs başvuruları konusunda detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

BAU’lu Olmanın Avantajları

İstanbul’daki özel üniversiteler arasında BAU, seçkin akademik kadrosu, uluslararası fırsatları, staj olanakları ve şehrin merkezinde yer alan konumuyla ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Özel üniversite konusunda karar vermeye çalışan aday öğrencilerin üniversitelerin öğrencilerine sunduğu imkanlara göz atması şarttır. BAU’nun öğrencilerine sunduğu imkanlar çeşitlidir. İstanbul özel üniversiteler kapsamında öğrencileri kariyerlerine en iyi şekilde hazırlayabilmek büyük önem taşır. BAU mezunlarının %18’i henüz mezun olmadan, %30’u ise ilk 6 ay içinde iş buluyor. Mezunların %70’i mezuniyetten sonraki 1 yıl içerisinde iş hayatının içinde yerini alıyor. Ayrıca, BAU mezunlarının %60’ı ilk işinde kurumsal bir şirkette işe başlıyor.

BAU, öğrencilerine yurt dışında okuma fırsatı sağlıyor. BAU’lu öğrencilerin sınava girerek yurt dışında okuyabileceği 175 Erasmus+ Anlaşmalı Üniversite ve 25 World Exchange Anlaşmalı Üniversite bulunuyor. Erasmusa ek olarak, BAU öğrencilerine yurt dışında ikinci diploma sahibi olma imkanı sunuyor. İkinci diploma imkanı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.