Üniversite tercihi yapacak öğrenciler fakülteleri, bölümleri ve taban puanları araştırmaya başladı! Araştırılması gereken en önemli konular arasında bölümlerin sunduğu fırsatlar, kariyer olanakları, öğrenci alım şartları ve taban puanları bulunuyor. İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji bölümünü tercih etmek isteyen öğrenciler için psikoloji taban puanlarını ve bilmeniz gerken diğer her şeyi sıralıyoruz!

Psikoloji, zihni ve davranışları inceleyen bir bilim dalıdır. Çok yönlü bir disiplin olan psikoloji insan gelişimi, spor, sağlık, klinik, sosyal davranış ve bilişsel süreçler gibi birçok alt çalışma alanını içerir.

Psikoloji bölümünden mezun olup gerekli eğitimleri tamamlamanın ardından psikolojik danışmanlık yapabilir ve terapi veren çeşitli özel ve kamuya ait kurum ve kuruluşlarda, hastaneler ve danışma merkezlerinde; çeşitli eğitim kurumlarında ve özel şirket birimlerinde; personel seçimi, yerleştirilmesi, değerlendirilmesi, eğitimi, personel ve kamu iletişimi gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

Kreşler, anaokulları, yuvalar ve okullar, nöroloji ve rehabilitasyon merkezleri, araştırma kurumları ve belirli bakanlıkların idari ve araştırma kadroları (örneğin, Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Bölümü, Adalet Bakanlığı, vb.) gibi çeşitli pozisyonlarda istihdam edebilirsiniz.

Uzmanlaşmak için psikolojinin alt dallarına yönelebilirsiniz. BAU Psikoloji bölümünde uzmanlaşmak için yönelebileceğiniz bu alanlar: Klinik Psikoloji, Bilişsel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Deneysel Psikoloji, Nöropsikoloji, Adli Psikoloji, Sağlık Psikolojisi, Endüstri-Örgüt Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, Spor Psikolojisi ve Eğitim Psikolojisi şeklinde sıralanır. Kariyerlerine akademisyen olarak devam etmek isteyen öğrenciler için BAU’da yüksek lisans ve doktora imkanı da mevcut.

YÖK tarafından yetkilendirilen Türk Psikologlar Derneği’nin “Psikoloji Programları Akreditasyon Birimi” tarafından BAU Psikoloji Bölümü Lisans Programı akredite edilmiştir!

YÖK Atlas’ın üniversitelerin Psikoloji taban puanları rehberi için lütfen tıklayınız. 

BAU Psikoloji taban puanları için lütfen tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.