Üniversite sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla beraber aday öğrenciler hangi bölümlerde okuyabileceklerini araştırmaya başladı. Eşit ağırlık, sayısal, dil veya sözel bölümler arasından tercih yapacak aday öğrenciler için BAU’daki sözel bölümleri ve taban puanlarını sıralıyoruz!

YKS 1. oturumu TYT ve 2.oturumu AYT puanı ve sıralamanıza göre eşit ağırlık, sayısal, dil veya sözel bölümler arasından tercih yapabilirsiniz. AYT sınavında bulunan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerinden aldığınız puan sözel puanınızı belirler. Üniversitelerin taban puanları, fakülteleri, yerleşme şartları ve puan türleri değişiklik gösterir. Bu sebeple sözel bölümler her üniversitede aynı olmayabilir.

Üniversite sınavından aldığınız puan doğrultusunda BAU’da okuyabileceğiniz sözel bölümler: Okul Öncesi Öğretmenliği, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim ve Tasarımı, Reklamcılık, Sinema ve Televizyon, Yeni Medya, Gastronomi ve Mutfak Sanatları.

BAU’da sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil bölümlerinin taban puanları ve kontenjanlarını öğrenmek için tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.