Staj yapmak aday öğrencilere tecrübe kazandırır ve başarı sağlar. Hem üniversiteye hazırlanan aday öğrenciler hem de mezun öğrenciler staj fırsatlarından yararlanmalı. Öğrenciler için staj fırsatlarını bulma ve başvurma sürecinde kullanabilecekleri tavsiyeleri sıralıyoruz.

İstediğiniz staj fırsatını yakalayabilmeniz de stajın kendisi kadar önemli. Şirketler hem kendi siteleri aracılığıyla hem iş bulma sitelerinde staj imkanları için ilan yayınlar. Düzenli olarak bu siteleri takip ederseniz staj başvurusu için uygun ilanı yakalayabilirsiniz.

Okumakta olduğunuz ya da okumak istediğiniz okullarda staj programları sunulması istediğiniz stajları bulunmanıza yardımcı olur. İstanbul’daki en iyi üniversitelerden biri olan BAU öğrencilere çeşitli staj programları sunar. Bunlardan bir CO-OP Programıdır. “CO-OP Eğitim Modeli”, yüksek öğretimi iş hayatıyla birleştirmeyi, iş dünyası ve üniversite arasında oluşan boşlukları doldurmayı amaçlayan bir modeldir. CO-OP yapan üniversite öğrencisi, üniversite eğitimini sürdürürken bir taraftan da çalışma hayatına atılır ve tecrübe sahibi olur.

Başvurmak istediği staj fırsatlarıyla karşılaşan aday öğrencilere de tavsiyelerimiz var. Başvuru sürecinde yeteneklerinizden bahsetmeniz ve geleceğe dair planlarınızdan söz etmeniz avantaj sağlar.

Henüz dolu bir CV’e sahip değilseniz, sertifika programlarına katılarak, dil öğrenerek ve okuldaki not ortalamalarınızı yüksek tutarak kendinizi geliştirip diğer adaylardan öne taşıyabilirsiniz. CV içeriğinden ziyade istekli bir öğrenci olmak da staj fırsatlarını yakalamak konusunda önem taşır.

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.