Üniversite sınavının tamamlanmasının ardından aday öğrenciler için artık üniversite tercih dönemi başlıyor. Üniversite tercih döneminde öğrencilere fayda sağlayabilecek noktalardan biri İstanbuldaki üniversiteleri araştırmalarıdır. Bunun sebebi, öğrencilerin okumak istedikleri bölüm kadar hangi üniversitede okumaya karar vereceklerinin de önemli olması. Öğrencilerin en başarılı üniversitelerin nerede olduğunu ve hangi koşulları sahip olduğunu öğrenmesi de kendileri için en doğru kararı almaları açısından yararlıdır. Bu doğrultuda, öğrencilerin İstanbuldaki üniversiteleri de değerlendirebilmeleri ve bu süreçte onlara rehberlik edecek konu başlıklarını paylaşıyoruz.

İstanbuldaki Üniversiteler ve Taban Puanları

İstanbuldaki üniversitelerin taban puanlarına tercih döneminde mutlaka başvurulması gerekir. Geçen yılın taban puanlarını temel alan öğrenciler tercih listelerini en doğru şekilde hazırlayabilir. Böylece hangi üniversiteyi kaçıncı sıraya koyacakları stratejisi daha sağlıklı yapılabilir. Öğrencilerin istedikleri bölüme girmeleri de çok daha olanaklı hale gelir. İstanbuldaki üniversitelerin taban puanlarına bakarak kendi puanlarına uygun üniversitelerden oluşan liste hazırlayabilirler. Böylece tercih süreci netlik kazanır. Öğrenciler puanlarının uyuştuğu üniversiteler arasında da okumak istedikleri bölümün bulunup bulunmadığına bakabilir ve ne tür fırsatlar sağladıklarını araştırabilir.

İstanbuldaki üniversiteler arasında başarısı ve öğrencilere sunduğu olanaklarıyla üst sıralarda yer alan Bahçeşehir Üniversitesinin taban puanları için tıklayınız.

İstanbuldaki Üniversiteler ve Olanakları

Öğrenciler kendilerini en mutlu ve tatmin edecek üniversite arayışına çıktığında birçok soruya yanıt aramaya başlarlar. Şehir değiştirmek gerekir mi, özel üniversite ve devlet üniversitelerinin farkları neler, hangi bölümü seçmeli, kampüs ne kadar önemli gibi sorulara cevap bulmak zaman alabilir ve araştırma gerektirir. Üniversitenin lokasyonu ve büyük bir şehirde okumayı tercih etmek birçok avantajı da beraberinde getirir. İstanbuldaki üniversiteler arasından seçim yapmak derste öğrenilen teorik bilginin akademik hayatın dışında uygulamaya dökülebilmesi için fırsat sağlayabilir. Bunun sebebi ise İstanbul gibi büyük bir şehirde çok daha fazla fırsatın olmasıdır. Bu göreceyle daha küçük şehirlerde aynı fırsatların imkansız olduğu anlamına gelmez, ancak büyük şehirlerde fırsatların sıklığı ve çeşitliliği daha fazladır. İstanbuldaki üniversiteler olanakların çeşitliliğinden dolayı öğrenciye pek çok kapıyı açabilir.

Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul’un merkezi noktalarında konumlandırdığı kampüsleriyle ve olanaklarıyla öğrencilere bu hayatı mümkün kılar. Bahçeşehir Üniversitesinin organize ettiği etkinlikler, paneller, öğrenci kulüplerinin faaliyetleri ve staj fırsatları İstanbuldaki üniversiteler arasında öne çıkmasını sağlıyor.

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Üniversite tercihi döneminde öğrencilerin dikkat etmesi gereken temel noktalar var. Öncelikle üniversite tercih döneminde, yukarıda da değindiğimiz gibi, üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralamaları incelenmeli. Buna ek olarak, üniversitelerin kampüs turlarına katılmak ve mezunlarla iletişime geçmek karar verme süreçlerine yardımcı olabilir. Böylece öğrenciler tercih etmeyi düşündükleri üniversiteye dair detaylı ve faydalı bilgiye ulaşabilir.  Öğrenciler rehberlik öğretmenlerine danışmayı da düşünebilirler. Profesyonel yardım almak tercih döneminden istenilen sonucu elde etme noktasında fazlasıyla etkilidir.