Tercih dönemine hazırlanan aday öğrenciler için hangi fakültede okuyacakları en önemli sorulardan biri. Tıp fakültesini tercih etmek isteyen öğrenciler için tıp fakültelerinin taban puanlarını sıralıyoruz.

Üniversite sınavından aldığınız puanlar doğrultusunda tercih yapacaksınız. Okumak istediğiniz fakültelerin taban puanları ve başarılı sıralamaları hakkında araştırma yaparak en yararlı sonuca ulaşabilirsiniz. Diğer fakültelerden farklı olarak tıp fakültesi 6 yıl lisans eğitimi verir. Sağlık Bilimleri alanında çeşitli kariyer fırsatları bulunur. Bu bölümü bitirdiğinizde doktor olarak mezun olursunuz.  Tıp bölümünü bitiren öğrenciler uzmanlık kazanmak isterlerse TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)’a girebilir.

Prof. Dr. Türker Kılıç Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı aday öğrencilere tıp fakültesini şu şekilde tanıtıyor: “Bahçeşehir Üniversitesi’nin parçası olarak misyonumuz, Türkiye’nin en iyi öğrencilerine, güçlü bir akademik kadro ile Türkiye’nin en iyi tıp eğitimini vermektir. Bahçeşehir Üniversitesi ile Medical Park, Türkiye’nin kendi alanında iki önemli ismi olarak, bu misyon çerçevesinde güçlerini birleştirmiştir. BAU TIP, Medical Park Hastaneleri ile olan işbirliği protokolü sayesinde, yeniliklere imza atmaktadır. BAU TIP, daha kuruluş aşamasından araştırma hastanesi olma hedefini ortaya koyan Türkiye’deki ilk tıp fakültesidir.”

YÖK Atlas’ın tıp fakültesi bulunan tüm üniversitelerin taban puanlarını sıraladığı rehber için tıklayınız. 

BAU tıp fakültesi taban puanları için tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.