Üniversite sınavına günler kala aday öğrencilerin motivasyonlarını yükseltecek, streslerini azaltacak tavsiyelerde bulunuyoruz.

2022 Temel Yeterlilik Testi (TYT) 18 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) 19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Sınavlar yaklaşırken yapılması gerekenlerin arasında en önemlisi sakin kalmak olacaktır. Aday öğrencilerin kendini psikolojik olarak hazırlamaları, pozitif düşünmeleri ve olumsuz kaygılardan uzak durmaları, yakın çevreleri ile moral bozucu tartışmalara girmemeleri gerekiyor.

Sınavlara yaklaşık 1 ay kala öğrenilmesi gereken bütün konuları bitirmek oldukça önemlidir. Öğrenciler bütün konuları tamamladıklarında tekrar yapmak için vakit kazanıyor. Yapılan genel tekrar sayesinde aday öğrencinin bütün konulara tekrardan bakabilme şansı doğuyor. TYT ve AYT yaklaşırken test çözerek pratik yapmak ise oldukça etkili olacaktır.

Test çözmek soru okuma hızını önemli ölçüde arttırıyor. Ne kadar çok test çözülürse, o kadar fazla soru kalıbını da öğrenmiş oluyorlar. Aday öğrencilerin çalışma sürecinde sakin kalması, stres ve kaygıdan uzak olması da daha başarılı olmalarını sağlar. TYT ve AYT ‘den önce çözülecek deneme testlerinde zaman tutmak, çözülen teste gerçek sınavdaymış gibi yaklaşmak, bir sınav salonundaymış gibi davranmak yapılan gerçek sınavdaki stresi ve paniği azaltır.

TYT ve AYT günü yaklaşırken aile, arkadaş çevresi ve sosyal medya gibi ortamlarda sınav ile alakalı olumlu veya olumsuz konuların daha az konuşulması, aday öğrencinin üzerindeki baskıyı azaltmaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tarz konuların aday öğrencinin etrafında konuşulması moral bozukluğuna yol açarak, adayın başarısızlığa sürüklenmesine sebep olabilir. Bu dönemde herkesle her şeyi konuşmak yerine, konuyu ilgili kişilerle konuşarak (rehber öğretmen gibi) bu kişilerden daha sağlıklı bilgiler almak aday öğrenci için daha faydalı olur.

TYT ve AYT zamanına 1 hafta kala öğrencinin kendine vakit ayırması sınav stresinden uzaklaşması sağlar. Kalan 1 hafta içerisinde sosyal faaliyetlerde bulunması, boş kaldığı süreçte kendisini motive etmesi daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlar.

TYT ve AYT’den önceki günlerde uyku düzenini düzeltmek, sınav öncesi sağlığı bozmayacak şekilde beslenmek aday öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardandır.