Üniversite sınavı yaklaşırken öğrencilerin büyük çaplı değişiklikler yapması beklenemez. Ancak üniversite kazanmanızı sağlayacak küçük çaplı değişiklikler de sizi istediğiniz sonuçlara ulaştırabilir. Bahsedeceğimiz küçük değişiklikler daha erişilebilir ve daha az korkutucu. Üstelik okuduğunuz andan itibaren uygulamaya geçirebilirsiniz. Üniversite kazanmanızı sağlayacak basit önerilerimizi bir araya getirdik!

Derse daha sık katıl; uzaktan eğitim döneminde derslere katılmaya özen göstermek çok önemli. Özellikle üniversite sınavında başarılı olmak istiyorsanız devamsızlık söz konusu bile olmamalı.

Rehberlik öğretmenine danışarak üniversite planlaması yap; rehberlik öğretmenleri üniversite sınavının içeriği, nasıl hazırlanman ve kazanman gerektiğine dair çeşitli tavsiyelerde bulunabilir. Böylece ders çalışma programın daha hedefe odaklı olur.

İyi olduğun konuları da çalış; yalnızca kötü olduğun konulara odaklanmak yorgun ve bitap hissettirebilir. İyi olduğun konuları da tekrar ederek hem kendini motive edebilirsiniz hem de bir konuda uzmanlaşmaya başlayabilirsiniz.

Telefonunu kapat; ders çalışma süresi boyunca teknolojik aletlerden uzaklaşmak gerektiğini her öğrenci bilse de uygulamakta zorlanabilir. Özellikle üniversite sınavından önce telefondan fedakârlık etmek sizi başarıya ulaştıracak.

Sosyal medyayı faydalı kullan; telefonu kapatmadığınız zamanlarda sosyal medyayı istediğiniz üniversiteleri takip etmek ve burs programlarından haberdar olmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube gibi video içeriği sunan platformlardan konu anlatımlı videolara başvurabilirsiniz.

Derse sınav yarınmış gibi odaklan; üniversite sınavını ne kadar yakın hayal ederseniz o kadar ders  çalışmak için motive olursunuz. Derslerinize yarın sınava giriyormuşçasına odaklanmaya çalışabilirsiniz.

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.