Burs almak üniversiteye hazırlanan öğrenciler için önemli bir fırsattır. Üniversite öğrencilerinin ne kadar burs aldığını öğrenmek isteyen aday öğrenciler için detayları araştırdık.

Üniversite öğrencilerinin ne kadar burs aldığı seçtikleri kurumlara göre değişir. Kimi kurum eğitim ücretini yüzde 100 oranında karşılarken, kimisi sadece yemek, yurt ya da belli oranlarda harçlık verir.

Aday öğrenci kazandığı üniversitenin sunduğu burs fırsatlarından yararlanabilir ya da devlet kurumlarına başvurabilir. Vakıf üniversitesine başvurduğu takdirde alabileceği burs miktarı da çeşitlenir. Yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ya da yüzde 25 oranında burs alabilirler. Bu burslar vakıf üniversitelerinin ÖSYM kataloğunda belirtilir.

Burs başvurularının tarihleri ise kurumların belirlediği zaman aralığında yapılır. Devletin üniversite öğrencilerine sunduğu burs miktarlarını ise kendi sitelerini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İstanbul’daki üniversitelerden biri olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin aday öğrencilerine sunduğu burslar: ÖSYM Bursları, ÖSYM Bursuna Ek İlk 1000 Bursları, Uluslararası Diploma Bursları, ApplyBAU Bursları, Ön lisans ve Lisans Kardeş İndirimi, Spor Bursu, Dikey Geçiş Burs Yönergesi, Dikey Geçiş, Yataş Geçiş ve Yan Dal Bursları, BAU Tam Burslu ve Yarı Burslu Bölümler Listesi, Mezuniyet Başarı Bursu, İngilizce Yabancı Dil Bursu, Bahçeşehir Mezunlar Derneği Bursu şeklinde sıralanmaktadır.

Burs başvuruları konusunda detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda 0 ile 100 arasında yer alan tüm ara oranlarda burs alabilirler.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.