Üniversite sınavından almanız gereken puan okumak istediğiniz bölüme göre değişir. Hangi üniversitede hangi bölümü okumak istediğinize göre taban puanlarını araştırarak bu doğrultuda ders çalışabilirsiniz. Üniversite sınavı ve puanlar hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavı 3 oturuma sahip. 1.oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2.oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT), son olarak 3.oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT).

Geçtiğimiz yıllarda üniversite sınavında geçmeniz gereken bir baraj puanı vardı. TYT puanı ile ogrenci alan yükseköğretim programlarını tercih etmek istiyorsanız TYT’de digerlerinde ise sayısal, sözel,eşit ağırlık ve dil puan türlerinde 180 ve üzeri puan almak gerekiyor. Bu yıl barajlar uygulanmayacak ayrıca BAU da puanınızdan bağımsız burs kazanmak için ApplyBAU programına başvuru yapabilirsiniz. (www.applybau.com)

YKS puanınızın kaç olması gerektiğini ise hayalleriniz belirleyecektir. Okumak istediğiniz üniversitedeki bölümlerin taban puanlarına göz atarak almanız gereken puanı öğrenebilirsiniz.

İstanbul’daki Üniversiteler ve taban puanları için ÖSYM’nin kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BAU’da 9 fakülte, 1 konservatuar, 1 yabancı diller yüksekokulu ve 1 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. BAU’da bulunan okullardan birini kazanmak istiyorsanız taban puanlarına göz atabilirsiniz. Bahçeşehir Üniversitesinin taban puanları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.