Üniversite tercihi öğrencilerin hayatındaki en önemli kararlardan biri. Herhangi bir üniversite kararına karar vermeden önce, hedeflerinizi anladığınızdan emin olun. Bu hedefler akademik odaklı olmalıdır; sonuçta, üniversiteye başvurmanızın birincil nedeni bu. Bu yazımızda tercih yaparken neler yapmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Hedefleriniz Değişebilir: Pandemiden dolayı 2 sene boyunca uzaktan eğitim gördünüz ve bu yüzden fikirlerinizde değişiklikler olmuş olabilir. Bu değişikliklerde kesin ve net olduğunuza karar vermek ile başlayabilirsiniz. Gelecekte okumak istediğiniz bölüme duyduğunuz heyecan aynı mı ya da ilgilendiğiniz konular değişti mi? Böylece, sizi gelecekte daha mutlu edecek ve pişmanlığa sebep olmayacak bir karar alabilirsiniz.

Kampüs Tanıtım Turuna Katılın: Üniversite sınavları bittikten sonra yapılan başarı durumu açıklanınca öğrencilerin aklında hangi üniversiteyi tercih etmeliyim sorusu dolanmaya başlar. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için, tercihlerinizin arasında bulunan okulların kampüslerini gezerek üniversiteler hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Mevcut öğrencilerle veya genç mezunlarla konuşmak, kampüs hayatı hakkında fikir sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır.

İçgüdülerinize Güvenin: Seçeneklerinizi karşılaştırdıktan sonra, sırf doğru geldiği için yöneldiğiniz bir okul olabilir. Belki de genç bir mezunla yaptığınız bir konuşma, sizi her zaman hedefiniz olan o üniversite hakkında fikrinizi kesinleştirmeye yardımcı olmuş olabilir. Ya da dersler arasında bir kahve almak için ana dörtlü boyunca yürüdüğünüzü hayal edebilirsiniz. Dürtüsel bir karar vermemeniz gerekse de, çoğu durumda sezgileriniz sizi doğru seçime yönlendirecektir. Tüm araştırmanızı yaptıktan sonra içgüdülerinizi ikinci kez tahmin etmeyin. İçgüdülerinize güvenin.

Daha Fazla Araştırma Yapın: İlgilendiğiniz veya ilgilenebileceğinizi düşündüğünüz okullardaki topluluk hakkında bir fikir edinmek için sosyal medya aracılığıyla olabildiğince fazla araştırma yapın. Tercihleriniz arasındaki üniversiteler hakkındaki verileri üniversitenin web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Seçenekleriniz daraltıldığında, en iyi seçeneklerinizin her birinin bir bütün olarak neler sunabileceğini ve hangi seçeneğin sizi hem üniversitede hem de üniversite sonrasında geliştirmek açısından için en iyi şekilde konumlandıracağını değerlendirin. Kendinize sorun: Kendimi en çok nerede öğrenirken, büyürken ve gelişirken görebilirim? Size en uygun okulu seçin ve son kararı verirken kendinize güvenin.