Aday öğrenciler, üniversite sınavı puanlarıyla tercih yaparlar. Puanları doğrultusunda üniversite tercihlerini gerçekleştirirler. Sizlerle üniversite taban puanları sıralamalarını paylaşıyoruz.

Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırılmıştır.” duyurusu yapıldı. Yeni karara göre, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerine göre sınav puanlarının hesaplanmasında uygulanan TYT puan türüne göre 150 puan alınması şartıyla SAY, SÖZ, EA ve DİL; TYT puan kategorisi için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan kategorileri için 180 olan sınav puan barajı kaldırıldı.

Öğrenciler sınavdan almış oldukları sonuçlara göre İstanbul’daki üniversiteler arasından tercih yapabilecekler. İstanbul’da 13 devlet üniversitesi, 45 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 58 üniversite bulunuyor. İstanbul’da bulunan üniversite sayısının fazla olmasından dolayı öğrenciler için üniversiteler arasında tercih yapmak zor olabiliyor. Bu doğrultuda, TYT, AYT ya da YDT sınavlarından aldıkları puanlar sonucunda üniversitelerin taban puanlarını araştırmak sizlere kolaylık sağlayacaktır. İstanbul’daki üniversitelerin taban puanları için ÖSYM’nin sitesinde bulunan taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde toplamda 11 fakülte, 1 konservatuar, 1 yabancı diller yüksekokulu, 1 uygulamalı bilimler yüksekokulu, 1 turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu ve 1 meslek yüksekokulu bulunuyor.

Aday öğrenci, Bahçeşehir Üniversitesi’nde bulunan bölümlerden birine yerleşmek istiyorsa taban puanlarını inceleyebilir. BAU taban puanları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.