Üniversite tercihi öğrencilerin hayatındaki en önemli kararlardan biri. Bu kararı pandeminin sebep olduğu uzaktan eğitim döneminde yapmak daha da zor. Bu zor dönemde üniversite tercihi yapacak olan aday öğrencilere yardımcı olabilecek yolları araştırdık.

Hedefleriniz Değişebilir: Pandemi sebepli uzaktan eğitim dönemiyle beraber kendinizi dinlemeye ve ilgi alanlarınıza yönelmeye vaktiniz oldu. Bu süreçte kendinizi kontrol edin ve hedeflerinizin değişip değişmediğini düşünün. Gelecekte okumak istediğiniz bölüme duyduğunuz heyecan aynı mı ya da ilgilendiğiniz konular değişti mi? Böylece, sizi gelecekte daha mutlu edecek ve pişmanlığa sebep olmayacak bir karar alabilirsiniz.

Sanal Kampüs Turuna Katılın: Uzaktan eğitim dönemiyle beraber çoğu üniversite kampüs hayatlarını öğrencilere tanıtabilmek için internet sitelerinde sanal turlar hazırladı. Böylece öğrenciler tercih etmeyi düşündükleri üniversiteleri internet aracılığıyla daha iyi tanıyabilir. BAU’nun sanal kampüs turunu deneyimlemek için tıklayınız. 

Mail Yoluyla İletişime Geçin: Lisedeki veya kurslarınızdaki öğretmenlerinizle yüz yüze görüşemiyor olabilirsiniz ancak bu iletişime geçmenize engel olmasın. Mail veya telefon yoluyla müsait bir gün ayarlayarak üniversite planlarınızı, tercih listesini ve hayallerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bilgi sahibi öğretmenleriniz üniversite sınavı ve üniversite tercihi dönemlerinde en doğru kararları almanız için yardımcı olur.

Stresten Kaçının: Üniversite sınavı ve üniversite tercihi dönemleri her öğrenci için stresli. Bu duruma bir de pandemi ve uzaktan eğitim sebebiyle evde kalma zorunluluğu eklendiğinde daha da gergin hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu sürecin normal olduğunu, yalnız olmadığınızı ve tercih döneminin öğretmenlerinizden yardım alıp, araştırmalarınızı yaptığınız sürece rahatça geçeceğini kendinize hatırlatmalısınız.

ApplyBAU NEDİR?

ApplyBAU, öğrencilerin sınav ölçekli başarı ve puanlarının yerine kişisel becerileri ve yetenekleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir öğrenci kabul programıdır.

Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmeden önce hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini belirtir. ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir ve bu belgeler üzerinden değerlendirmeye alınırlar.

ApplyBAU programından kabul alan öğrenciler projeleri ya da hayalleri doğrultusunda yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ya da yüzde 100 oranında burs sağlar.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki üniversiteler içinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş (Kuzey ve Güney), Göztepe, Galata ve Kemerburgaz’da kampüsleri vardır. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSYM bursları %50 ve %100 olarak verilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk ve tek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde uygulanan üniversite kabul yöntemi ApplyBAU ile öğrenciler sınava girmeden önce yetenekleri ya da hayalleriyle istedikleri bölüme yerleşebilirler. ApplyBAU ile öğrenciler yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100 gibi oranlarda burs alabilirler.