Yüksek motivasyon sahibi olmak, yeni yetenekler elde etmenize, derslerde başarılı olmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Motivasyonunuz olduğunda üniversite sınavına hazırlanmanın çok daha kolay bir süreç haline geldiğini fark edeceksiniz. Peki ya bu motivasyona sahip olmak için ne yapılması gerek? Başarılı BAU’lu öğrencilerimizden aldığımız tavsiyelerle motivasyonunuzu yükseltecek ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Zaman zaman her öğrenci motivasyon eksikliği yaşayabilir. Halbuki yüksek motivasyonu sürdürebilmek için alışkınlık edinebileceğiniz çeşitli aktiviteler bulunuyor.

Bolca zamanınız olsa bile enerjinizi tüketen şeyler yaparsanız motivasyon sahibi olamazsınız. Oysa yeterli enerjiniz varsa kısıtlı bir zamanda fazlasıyla işin üstesinden gelebilirsiniz. Güne sizi en çok heyecanlandıran işinizle başlarsanız ilerleyen saatlerde de aynı heyecanla devam edebilirsiniz. Ayrıca en hevesli olduğunuz iş listenizin başında olduğunda güne daha mutlu bir başlangıç yaparsınız.

Başarıları Kutlamak: Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan sıkı çalışmalarınız için kendinizi kutlamayı unutmayın. Başarılarınızı takdir etmek moralinizi yüksek tutmanızı sağlar.

Başarısızlıklara Olumlu Yaklaşmak: Motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için hatalarınıza olumlu yaklaşmanız gerekir. Hata yapmanın normal olduğunu kendinize hatırlatarak bakış açınızı değiştirmeye çalışın.

Mutluluk Veren Aktivitelere Zaman Ayırmak: Boş zamanınızı neye ayıracağınıza karar verirken bazı planlara hayır diyebilmeniz çok önemli. Önemsiz ve istemediğiniz şeylere zaman ayırdığınızda enerjinizi boşa harcamış olursunuz. Üstelik bu mutsuzluk da sonuçlanır.  Sizin için önemli olan ve size mutluluk katan aktivitelere vakit ayırırsanız motivasyonun yükseldiğini fark edeceksiniz.

Organize Olmak: Zaman ayırdığınız aktiviteler gibi, etrafınızı çevreleyen ortam da ruh halinize etki eder. Akademisyenlerin ve başarılı öğrencilerin en sık verdiği tavsiyelerden biri toplu ortamda ders çalışmaktır. Bunu göz önünde bulundurarak en çok ders çalıştığınız alanı temiz tutmaya özen gösterin. Dağınık alan dağınık kafaya sebep olur. Sıklıkla kullandığınız araç ve gereçleri pratik bir şekilde organize edin.