Dual Up, BAU mezunlarına Berlin International University’de 1 yıllık eğitimin ardından ikinci lisans diplomasını sağlayan bir yurt dışı eğitim programıdır. Dual Up ile aynı disipline farklı açılardan yaklaşmayı öğrenecek BAU’lular, alanlarında uzmanlaşmanın yanında kültürler arası bir öğrenme deneyimi yaşayacaklar.

Avrupa Birliği’nin en büyük lokomotif ülkesi olan Almanya, üniversiteleri ile de öncü konumdadır. Alman üniversite yasalarına göre dünyanın başka ülkelerinde üniversite mezunu olan öğrenciler, bir Alman üniversitesinde diplomalarına denk gelen bölümlere başvurarak 1 yıllık ek eğitimle Alman diploması almaya hak kazanmaktadırlar.

Koşul, mezun oldukları programın başvurdukları üniversitede olması ve fark derslerinin denkliğinin 1 yıllık fark derslerinden fazla olmamasıdır.

Bu iki koşul gerçekleşmezse, öğrenciler bu haktan faydalanamazlar. Almanya’da bu programa TOP-UP programı adı verilmektedir. Berlin International University, Türk öğrencilere bu hakkı tanımakta olup, BAU öğrencilerinin diploma farklarını kurumsal olarak inceleyip tüm BAU’lulara ön kabul vermektedir. BAU ile International University arasında düzenlenen programa DUAL UP adı verilmiştir.

Dual Up Programları

BAU mezunları ve mezun aşamasındaki öğrenciler;

 • İşletme / Business Administration
 • Uluslararası Ticaret / International Trade
 • Uluslararası Finans / International Finance
 • İletişim Tasarımı / Communication Design
 • Mimarlık / Architecture
 • İç Mimarlık / Interior Designbölümlerinden birinin Berlin International University’deki denkliğini sağlayarak Dual Up programından yararlanabilirler.

Dual Up Programına Katılmak için Gereken Şartlar

 • BAU öğrencisi olmak,
 • Minimum 2.5 GNO sahibi olmak,
 • Mezuniyet aşamasında olmak,
 • Berlin’de eğitime başlarken mezun durumda olmak,
 • Mülakattan kabul almak,
 • Staj sürecini tamamlamış olmak

(Türkiye’de veya Berlin’de 10 Hafta, CO-OP veya isteğe bağlı)

Berlin International University’de 1 Yıllık Dual Up Eğitim Süreci Hakkında

Bahçeşehir Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinden mezun aşamasındaki öğrenciler, Berlin International University’den ikinci diplomalarını almak üzere Dual Up programına başvurabilirler. Başvuru sürecini başarıyla tamamlayan adayların, ekim ayının başında derslerine başlamış olması gerekmektedir. Kasım ayının ortasından itibaren ise BAU mezunları için Berlin International University’de 5. akademik yarıyıl dersleri başlar.

Başvuru ve Eğitim Süreci

 1. Adım:

Berlin International’da, BAU’da öğrenim görülen lisans bölümüne denk bir bölüme başvurulması.

 1. Adım:

Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki lisans öğreniminin tamamlanması.

 1. Adım:

7 haftalık Almanca dil eğitimi (15 ECTS).

 1. Adım:

Berlin International’da 5. akademik yarıyıl dersleri (15 ECTS).

 1. Adım:

Berlin International’da 6. akademik yarıyıl dersleri ve mezuniyet tezi (30 ECTS).

Almanya’dan İkinci Diplomasını Dual Up ile Alan BAU’luları Ne Gibi Avantajlar Bekliyor?

Bahçeşehir Üniversitesi’nde 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, mezun oldukları bölüme denk bir alanda 1 yıllık eğitimlerini Berlin International University’de alarak ikinci diplomayı Almanya’dan alma hakkı elde ediyor. BAU Global çatısı altında iki farklı eğitim ekolünden mezun olarak akademi, kariyer ve yaşam yolculuklarında olanaklarını genişletmek isteyen BAU’lular Dual Up’lıyor.

Almanya’da ikinci diploma, AB ülkelerinde çalışma izni, yüksek lisans tercihinde çift diploma avantajı ve çok kültürlü öğrenme deneyimi fırsatlarıyla, Dual Up programı katılımcılarını bekliyor.

İletişim

[email protected]

adresine başvurunu e-posta yoluyla yap, bölümünün Berlin International’daki denkliğini öğren, sen de Dual Up’la!

Berlin International University

Alman yasalarına göre kurulmuş ve Almanya diploması veren bir Alman üniversitesidir. İngilizce eğitim yapılan üniversite “Berlin” adını taşıyan tek üniversitedir. Bünyesinde 60 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Okulda iki fakülte, 4 lisans ve MBA programları bulunur. Berlin’in kalbinde, uluslararası eğitim odaklı Berlin International, öğrenme dili tamamen İngilizce olan bir uygulamalı bilimler üniversitesidir. Almanya Devleti tarafından akrediteli Berlin International, öğrencilerine disiplinler arası bir öğrenme bağlamında iş birliği yaparak eğitim alma olanağıyla birlikte, kendi potansiyellerini açığa çıkarma fırsatı tanıyor. Berlin International akademik kadrosu, öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu teorileri sağlamanın yanı sıra; kurduğu akademik ortaklıklarla küreselleşen dünyanın gereksinimlerini karşılayacak donanımda kültürler arası anlayışa sahip mezunlar vermeyi görev ediniyor.

Bütünsellik, saygı, inovasyon, sosyal sorumluluk ve mükemmeliyetçilik gibi temel değerleri benimseyen Berlin International, öğrencilerinin kendi evlerindeymiş gibi hissetmesini sağlarken bir yandan da limitlerini zorlayacak bir öğrenme deneyimi sunuyor.

Bahçeşehir University

İstanbul’un kalbi Beşiktaş’taki Güney Kampüsü başta olmak üzere BAU; Kuzey, Galata ve Göztepe kampüsleriyle her kıtadan öğrencinin gelişim ritmi hiç azalmayan buluşma noktası. BAU öğrencileri, çeşitli anlaşmalar ve iş birlikleri ile BAU Global üyesi kurumların bulunduğu kentlerde eğitim alma ve yurt dışı yaz stajı şansı yakalıyor. International Office birimi, eğitimine BAU Global kampüslerinde devam etmek isteyen öğrencilerine programlarla ilgili tüm desteği sağlıyor. Mezunlar Ofisi tarafından yıl boyunca düzenlenen eğitimler ve etkinliklerle her geçen yıl büyüyen BAU ailesi, güçlü bağlarını öğrencilerini mezun ettikten sonra da koruyor.