Henüz lise öğrencisi olan Burak Can Öztürk, Bahçeşehir Üniversitesi’nde stajyer olarak çalışmaya başladı ve çöplerden bulduğu malzemelerle görme engellilere umut olacak bir akıllı gözlük tasarladı.

BAU BIG DATA MERKEZİ’NDE STAJ YAPIYOR

İstanbul Üsküdar Meslek Lisesi öğrencisi Burak Can Öztürk, tasarladığı gözlük projesi ile görme engellilerin umudu oldu. Öztürk, çöplerden temin ettiği elektronik parçalarla akıllı gözlük tasarladı. Yapay zeka ile tasarlanan akıllı gözlük, sensörlerle görme engellilerin cadde ve sokakta karşılaştıkları engelleri tanımlıyor ve uyarıda bulunuyor.

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki İstanbul Big Data (Büyük Veri) Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde lise stajyeri olarak çalışmakta olan Öztürk’e sınıf arkadaşları Abdullah Turan ve Berke Tufan Yılmaz da destek verdi.

Tasarımı TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festival’inde ‘İnsanlık yararına teknoloji’ kategorisinin ‘Sağlık’ bölümünde yarıştı ve 200 proje arasında 7’nci oldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tebrik edilen Öztürk, şimdi yeni projeler üzerinde çalışıyor.