Gelişen teknolojiyle birlikte neredeyse her alana etki eden animasyon sektörü, yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı da arttırıyor. Bu vizyonla hareket eden Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Çizgi Film ve Animasyon bölümü öğrencileri, dünyanın ve Türkiye’nin animasyon ustaları tarafından yetiştiriliyor.

23 Temmuz Salı günü özel yetenek sınavı gerçekleşecek olan Çizgi Film ve Animasyon bölümü öğrencilerini bekliyor. Yetenek sınavı hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız

Günümüzde animasyon; mimari, tıp, savunma, teknoloji, medya, eğlence gibi sektörlerde sıkça kullanılmakta. Bilim ve teknoloji alanında yaşanan ilerlemeler ile animasyon endüstrisi, dünyanın en önemli ekonomilerinin gündemine girmeyi başardı. Animasyon filmler, izleyicinin olduğu kadar yatırımcıların da ilgisini çekiyor. 2017 yılı itibariyle dünya genelinde yaklaşık olarak 250 milyar dolarlık hacme sahip olan animasyon sektörünün Türkiye’deki hacmi yaklaşık olarak 80 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor. Sektörün hızla büyümesi yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı da gün geçtikce artmakta. Bu anlamda BAU, geleceğin meslekleri arasında gösterilen Çizgi Film ve Animasyon sektörüne dünyanın ve Türkiye’nin önemli isimleriyle öğrencilerini eğitmeye devam ediyor. Açıldığı günden bu yana Güney Kore’de ve İstanbul’da animasyon yaz okulları ve Animasyon Festivalini organize eden bölümde birbirinden önemli ustalar ders veriyor. Yetenek sınavıyla öğrenci kabul edilecek olan bölümde; Dünyaca ünlü Game Of Thrones dizisinin ‘Ak Yürüyenler’ karakterine hayat veren ve ilk uzun metraj animasyon film projesi üzerinde çalışan Onur Can Çaylı, uluslararası projeleriyle ve animasyon eğitimine katkılarıyla ustaların ustası Meral ve Cemal Enez, Ayşe Köksal ve Ajlan Altuğ sektörün en iyilerini yetiştirmeye hazırlanıyor.

“Öğrenciler, uluslararası bir mesleğe sahip olabilir”

Çizgi animasyon ve çizgi film alanında bilgili, becerikli öğrenci yetiştirmeyi hedef edindiklerini belirten BAU İletişim Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan, Türkiyede bu alanda vizyon sahibi ve iyi eğitimli yeteneklere ihtiyaç var. Biz de özellikle çizgi film ve animasyonun meslek olarak algısını, farkındalığını oluşturmak istiyoruz. Öğrenci burada alacağı deneyim ve bilgiyle uluslararası ve hatta disiplinlerarası bir mesleğe sahip olabilir. Bölümde verilen başlıca dersler arasında Temel Sanat Eğitimi, Animasyona Giriş, Stüdyo ve Işık, Animasyon ve Görsel Efekt Tarihi, Hikaye Anlatımı, Karakter Tasarımı, 3D Animasyon, Animasyon için Senaryo, Storyboard, Konsept Tasarımı, Ses Tasarımı ve Müzik bulunuyor. Temel derslerin dışında farklı bölümlerden alınabilecek seçimlik derslerle kendi yolunu seçebilir. Ayrıca sektör ile işbirliğine İletişim Fakültesi olarak çok önem veriyoruz. En çok vurguladığımız şey öğrencinin sahada emek vererek öğrenmesi. Amerika, Fransa ve Güney Kore ve Almanya ile bu bağlamda da bağlantılarımız var” dedi.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümüne başvuru aşamaları

Çizgi Film ve Animasyon Bölümüne başvuru aşamaları üniversite sınavına giren öğrenci, BAU Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nün 23 Temmuz Uygulama Sınavı, 24 Temmuz tarihinde Mülakat tarihinde yapacağı özel yetenek sınavına katılabilir. Değerlendirmeye alınan öğrenci sınav sonuçlarının ardından bölüme kaydını yaptırarak eğitimine başlıyabilecek.

Öte yandan, üniversite adaylarını tercih döneminde de yalnız bırakmayan Bahçeşehir Üniversitesi, 16 Temmuz –  29 Temmuz tarihleri arasında Beşiktaş Kampüsünde, bölümlere ilişkin kurulan stantlarda bilgilendirmeyi bekliyor.