Dijital oyunlar ilgini çeker mi?

Mesela tarihsel bir yolculuğa çıkıp küçük bir kabileden devasa bir imparatorluk yarattın mı?

Ya da çıkılması imkânsız bir odadan, zekanı kullanıp son anda kurtulduğun oldu mu?

Bulmaca yaratmayı en az bulmaca çözmek kadar sever misin?

Peki sanal gerçeklik gözlüğünü takıp başka bir dünyaya adımını attın mı hiç?

Bütün bu sorular seni heyecanlandırıyorsa, kesinlikle doğru yerdesin.

DİJİTAL OYUN TASARIMI

Bilgisayar oyunları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygınlaştı. Cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin geniş kitleler tarafından tüketilen popüler bir mecraya ve bir iş sektörüne dönüştü.

Ülkemizde ve özellikle İstanbul özelinde yeni gelişmeye başlayan bu sektörün nitelikli insan kaynağına ve küresel düzeyde başarılar elde edecek yaratıcı, yenilikçi projeler çıkaracak ekiplere ihtiyacı var.

BAU Dijital Oyun Tasarımı, bu ihtiyaçtan yola çıkarak, tasarım çatısı altında sanat, teknoloji, ekonomi gibi farklı disiplinleri buluşturan öncü bir lisans programı olarak kuruldu.

İletişim Fakültesi altında açılan Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı, disiplinler arası bir yaklaşımla işliyor.  Sadece yazılım, sanat ve tasarım alanlarını bir arayı getirmekle kalmayıp, üniversitemiz genelinde başta Mühendislik ve Eğitim Fakültesi olmak üzere disiplinler arası bir çalışma ortamı sunuyor.

Dijital Oyun Tasarımı Puan ve Kontenjanları için tıklayınız.

DİJİTAL OYUN TASARIMI DERSLERİ

İlk yıl tüm öğrencilerle alt yapı derslerinde buluşacaksınız. İkinci yıldan itibaren ise  yeteneğiniz doğrultusunda tasarım çatısı altında yazılım ve sanat dikeylerinden birini seçerek uzmanlaşma yolunda ilk adımlarını atacaksınız.

Tasarım ve sanat dallarını seçen arkadaşlarınızda, proje derslerinde yollarınız tekrar kesişecek ve oyun takımları kurarak, öğretim görevlilerinin danışmanlığında birlikte üreteceksiniz.

Ayrıca BAU bünyesinde yer alan öğrencilerin eğitimleri sırasında iş dünyası ile bir araya gelmesini sağlayan COOP sistemi ve BUG sektörel iletişim ağı üzerinden yapılacak yurtiçi ve yurtdışı stajlarla deneyimini pekiştirerek, bilgilerini güncelleyebileceksin.

Digital Oyun Tasarımı başarı sıralaması için tıklayınız

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Ders Listesi İçin Tıklayınız

DİJİTAL OYUN TASARIMI KAÇ YILLIK EĞİTİM VERİR?

Dijital oyun tasarımı bölümü 4 yıllık lisans eğitimi verir. Bölüm haricinde İletişim  Fakültesi bünyesinde kurulan Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG) ve Sosyal Bilimler Enstitüsü altında açılan Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı (Master BUG) programa doğrudan katkı sağlar.

Bunun yanı sıra Avrupa oyun sahnesi aktivite merkezi BUG Berlin ve oyun üretim stüdyosu BUG Pro oluşumları da programın gelişmesi ve ilerlemesi için çalışır.

Dünya oyun devi Crytek ile ortaklaşa kurulan Cryengine Academy ve sanal gerçeklik inkübasyon merkezi VR First BAU ile entegre çalışarak etkin bir fark yaratmakta olan bu program, ülkemiz için öncü niteliği taşımaktadır.

DİJİTAL OYUN TASARIMI BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI

Bölümün durmadan genişleyen yurtdışı bağlantıları ve yerli-yabancı geniş sektörel iletişim ağımından faydalanabileceğin gibi; kendi takımlarını kurup proje geliştirerek, yine destekçisi olduğumuz bir StartersHub girişimi olan Gamebootcamp İstanbul gibi hızlandırma programlarına başvurarak yatırımcılarla buluşma şansı da elde edeceksin.

Biliyoruz, ailenizin en çok merak ettiği soru ise dijital oyun tasarımı maaşları nedir? J Sektörün oldukça geniş iş skalasına sahip bu sektörde maaşlar da seçtiğin alana göre değişiklik gösterir.

DİJİTAL OYUN TASARIMI MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Dijital Oyun Tasarımı bölümünden mezun olunca, bu alanda oyun yazılımcısı, sanat yönetmeni, grafik tasarımcı, ses ve görüntü uzmanı, içerik planlayıcı ve senarist olarak çalışabilirsin.

Mezun olunca digital oyun yazılımcısı ünvanı alırsın.

Hayalin oyun tasarlamaksa, oyun üretiminin tüm aşamalarını hem teorik hem de pratik olarak sunan bu program ile global bir sektörde hedeflerini gerçekleştirme imkanı bulacaksın.

APPLY BAU BURSLARI

İletişim Fakültesi çatısı altında tasarımcı ve yazılımcıları bir araya getiren Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, MF4 puanı ile öğrenci almakta. YÖK bursları haricinde ApplyBAU ile başvurular kabul edilmekte ve burs sağlanmaktadır