EKONOMİ VE FİNANS NEDİR?

Son 30 yılda hız kazanan küreselleşme süreci finansal piyasaları hızla geliştirdi ve buna bağlı olarak da finansal araçlardaki çeşitlilik giderek arttı. Bu gelişmenin sonucunda dünya ekonomisinde finansal piyasalardaki işlem hacminin parasal tutarı, mal ve hizmet piyasalarında gerçekleşen işlemlerin parasal tutarının kat kat üzerine çıktı. İşte tek başına bu durum bile Ekonomi ve Finans programına neden gerek duyulduğunu açıklıyor.

Ekonomistler finans konusunda yetersiz kaldıkları için finansal piyasaların yaratabileceği etkileri yeterince değerlendirememekte ve bunun piyasalarda nasıl bir şişkinlik ve dolayısıyla kriz yaratacağını öngörememekteler.

Benzer şekilde finansçılar da ekonomi biliminin temellerinden uzaklaştıkları için, finansal piyasalarda yaratabilecekleri büyüklüklerin sınırsız ve reel ekonomiden bağımsız olabileceğini düşünmekteler.

Bu durum, Ekonomi ve Finans alanlarının bir araya getirilmesi ya da en azından yollarının ortak bir dil kullanarak kesiştirilmesi ihtiyacını yaratıyor.

Ekonomi ve Finans programı işte bu ihtiyaca cevap verebilmek için tasarlandı.

Ekonomi ve Finans taban puanları için lütfen tıklayınız

Ekonomi ve Finans puan ve kontenjanları için lütfen tıklayınız

EKONOMİ VE FİNANS ÇALIŞMA ALANLARI

“İyi de Ekonomi ve finans ne iş yapar” diye soruyor olabilirsin. Bizim sana cevabımız “çok geniş bir çalışma alanı” olacaktır. Ekonomi ve Finans Bölümü meslekleri ve iş imkanları konusunda en verimli disiplinlerden biridir. Mezun olduğunda, bankalardan aracı kurumlara, sigorta şirketlerinden turizm şirketlerine, ticari firmalardan kamu kuruluşlarına kadar; yani para akışının olduğu her şirkette, paranın denetlendiği her kurumda ihtiyaç duyulan bir eleman olursun.

Özetle, programımız, geleceğin gereksinimlerini de göz önünde bulundurarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu yüksek teknolojiyle donanmış, üretken, yenilikçi, en az iki dile hâkim ve uluslararası arenada rekabet edebilir nitelikte genç insan gücü yetiştirmeyi hedefliyor.

Ekonomi ve Finans Bölümü, konularındaki kuramsal donanımlarıyla olduğu kadar finansal piyasaların işleyişinin analizi konusunda ülkemizin önde gelen uzmanlarını bünyesinde barındıran İİSBF Ekonomi ve İşletme Bölümlerinin güç birliği ile tasarlandı. Bölümümüze Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırma ve Uygulama Merkezi de katkıda bulunuyor.

Ekonomi ve Finans Bölümü Ders listesi İçin Tıklayınız

EKONOMİ VE FİNANS DERSLERİ

Ekonomi ve Finans programı disiplinler arası bir program ve disiplinler arası niteliği sadece içeriğiyle sınırlı değil. Program 3. sınıftan itibaren İİSBF’nin, ekonomi ve uluslararası finans  programlarının yanı sıra Matematik ve Endüstri Mühendisliği programlarından da başarılı öğrencileri bünyesine katabilecek biçimde tasarlandı.

Ayrıca BAU’nun bir ayrıcalık olarak sunduğu COOP programı çerçevesinde öğrencilerimiz finansal kuruluşlarda çalışarak, piyasayı daha yakından tanıyor. Bu çerçevede, COOP program ortaklarımız da programa yön vermekte. COOP kapsamında, finans sektöründe aktif olarak görev yapan üst düzey yöneticiler de öğrencilerimize ders vererek onlara katkı sağlıyor.

EKONOMİ VE FİNANS YÜKSEK LİSANS OLANAKLARI

BAU Ekonomi ve Finans bölümünden mezun olduğunda, ekonomi ya da finans alanlarında yüksek lisans yapabileceğin gibi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün birçok programında da eğitimine devam edebilirsin.