Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, size görsel bir dil oluşturma ve bu dili yönetmede yetkinlik kazandırmayı amaçlar.

BAU İletişim Tasarımı Bölümü’nde bilgi teknolojilerindeki gelişimi ve değişen estetik yaklaşımları takip edersin, yeni ufuklar açan tasarımların için çözümler geliştirirsin, disiplinler arası yaklaşımları inceler ve görsel iletişim platformlarını öğrenirsin.

İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?

Tüm bölüm dersleri yaratıcılığını geliştirmek ve tasarım çözümlerine olanak sağlamak üzere oluşturuldu.

Hedefin televizyon, sinema, gazete, dergi ya da web gibi mecralardan hangisi olursa olsun, seçtiğin mecranın özelliklerine göre tasarımlar yapacak ve bu tasarımları izleyiciye aktarırken, görsel, işitsel ve hatta dokunsal ögeler kullanarak etkiyi artıracaksın.

Mesajının hedef kitleye ulaşması için yeni kanallar yaratacaksın.

İletişim Tasarımı Ders Programı İçin Tıklayınız

TEORİ, TEKNOLOJİ, UYGULAMA

Programda basılı, hareketli ve etkileşimli mecralarda görsel tasarım yapma becerisini oluşturacak bir eğitim modeli uyguluyoruz. Tasarım alanında; teori, teknoloji ve uygulamayı bir araya getirerek görsel düşünme ve problem çözmeyi esas alırız.

İletişim Tasarımı Bölümü, disiplinin çeşitlenen farklı alanlarına hitap eden uzman akademik kadroya sahiptir. Bölüm kadromuz, tipografi, grafik tasarım, masaüstü yayıncılık, ambalaj tasarımı, hareketli görüntü tasarımı, animasyon, ses tasarımı, etkileşim tasarımı ve oyun tasarımı konularında uzman akademisyenlerden ve sektöre yön veren, üretken ve alanlarında söz sahibi akademik profesyonellerden oluşur.

İletişim Tasarımı Bölümü Taban Puanları için tıklayınız.

İletişim Tasarımı Bölümü Başarı Sıralaması için tıklayınız.

LABORATUVARLAR

İLETİŞİM TASARIMI: #6incikat Evin Olacak!

Uzmanlık alanını kapsayan dersleri tasarım stüdyosu, multimedya laboratuvarı, fotoğraf stüdyosu gibi en yüksek donanıma sahip dersliklerde yapacaksın. Pratiğe dayalı seminer ve atölye çalışmaları ile görsel mesajın doğasını anlamaya çalışacaksın.

BAU Galata’da Tasarımların sayısal ortamda uygulamaları için Mac bilgisayar laboratuvarları, geleneksel ve modern yöntemlerle canlandırma çalışmaları için animasyon laboratuvarı, müzik ve ses kurgusu için profesyonel düzeydeki ses stüdyosu, tasarımı temelinden, malzemelerle gerçekleştirebilecekleri temel tasarım stüdyosu, dinamik yapısı ile sergi salonundan, etkinlik alanına; gösterim ortamından dinlenme mekanına dönüşebilen esnek mekanlar bölümün fiziksel olanakları arasında yer alıyor.

#6ncikat

İletişim Tasarımı Bölümü BAU Galata Kampüs’te yer alır.

Eminiz ki dersten arta kalan zamanınızın çoğunu 6’ncı katta (#6ncikat) geçireceksin.

6’ncı kat ne mi? Şöyle tarif edelim: Film ya da dizi izleyebileceğin, çizim ve stencil atölyelerine katılabileceğin, sosyal sorumluk çalışmaları yapabileceğin ulusal ve uluslararası yarışma projelerine hazırlanabileceğin bir öğrenci inisiyatifi… Muhteşem değil mi?

Sen; İletişim Tasarımı öğrencisi olacaksın… Portfolyolarının sağlam olması lazım, yarışmalara katılman lazım, sergi açman lazım…

İşte tüm bunları BAU Galata’da gerçekleştirebileceksiniz.

Öğrencilerimizin proje ve portfolyolarını görmek için tıklayınız

İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI

Biliyoruz, aklınızdaki soru “İletişim Tasarımı bölümü ne iş yapar?

Hemen anlatalım:

BAU İletişim Tasarımı bölümü çalışma alanları oldukça çok yönlüdür. Eğitim hayatın boyunca sektörle bağlantılı olduğun için, birçok mecrada tercih edilen mezun olacaksın.

İletişim Tasarımı Bölümünden mezun olduğunuz kamusal ve özel kurumlarda tasarımcı uygulayıcı, sanat yönetmeni ve danışman olarak görev alırsın.

Mezuniyet aşamasına geldiğinde, kendine ait çalışmalardan oluşan, ulusal ve uluslararası tasarım platformlarında sunabileceğin düzeyde bir görsel tasarım portföyüne sahip olmanı hedefliyoruz.

Seni iletişim sektörünün, tasarım alanındaki eğitimli uzman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak yetiştiriyoruz.

Mezunlarımız vizyoner yaklaşımlar sayesinde televizyon reklamları ve sinema için animasyon, hareketli görüntü tasarımı ve jenerik tasarımı; dergi, afiş, gazete için grafik tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, ambalaj tasarımı, tipografi tasarımı, üç boyutlu modelleme, ses tasarımı, oyun tasarımı, etkileşim ve ara yüz tasarımı, web tasarımı gibi görsel iletişim tasarımının farklı alanlarında çalışma imkanı bulmuş; kamusal ve özel kurumlarda ödüllü işlere imza attı.

Mezunlarımızın bölüm ile ilgili görüşlerini öğrenmek için tıklayınız.

YURT DIŞI EĞİTİM İMKANLARI

BAU İletişim Tasarımı öğrencisi olduğunda, tasarımı yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda uygulayarak ve deneyimleyerek öğreneceksin. Avrupa’da çeşitli şehirlerdeki programlara Erasmus değişim programı kapsamında katılabileceğin gibi, yurt dışı yaz ve kış okulları ile eğitimlerini farklı kültürlerde pekiştirme şansın da olacak. Dahası, BAU Berlin ve Roma kampüslerinde İletişim Tasarımı programlarına da devam edebilirsin.

İLETİŞİM TASARIMI YÜKSEK LİSANS İMKANLARI

İletişim Tasarımı Bölümü’ne bağlı olan BUG Oyun Laboratuvarı ve MASTER Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı oyun alanına ilgi duyan öğrencilere sunulan, açılım sağlayacak bir diğer etkileşim ortamıdır.

SEKTÖREL BAĞLANTILAR

İletişim Fakültesi’nin diğer bölümleri ile birlikte sektörel bağlantılar çerçevesinde Habertürk gibi kurumlarda ders alarak, arzu ederlerse de staj olanağı yakalamak öğrencilerimizin değerlendirebileceği farklılık ve fırsatlarımız arasında yer alır.