Yabancı dil için hazırlık olan üniversitelerde hazırlık okumak zorunludur ancak üniversitenin düzenlediği seviye belirleme sınavının sonucuna göre öğrenci hazırlığı okumadan direkt 1. sınıfa geçebileceği gibi, sadece yarı dönem ya tam bir yıl hazırlık okuyabilir.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK PROGRAMINDAN MUAF OLABİLMEK İÇİN NE GEREKİYOR?

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce hazırlık programından muaf olabilmeleri için Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık programınca verilen sınavlara girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir.

Ayrıca, Bahçeşehir Üniversitesi Senatosu tarafından kabul edilmiş uluslararası geçerliği olan dil yeterlik sınavlarından (TOEFL, Pearson PTE Akademik, gibi) istenen puanı aldıklarını gösteren belgeye sahip olan veya geldiği üniversitede %100 İngilizce öğrenim veren bir program öğrencisi olup hazırlık programından İngilizce dil yeterlik belgesi getiren öğrenciler de Hazırlık programından muaf olabilirler.

İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olabilmek için hangi sınavlara girmem gerekiyor?

1. İngilizce Seviye Belirleme Sınavı
2. İngilizce Yeterlik Sınavı1. İngilizce Seviye Belirleme Sınavı nedir? İngilizce Seviye Belirleme Sınavı’na katılmak zorunlu mudur?

Üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin İngilizce seviyelerini ölçen ve sonrasında verilecek İngilizce Yeterlik Sınavı’na girecek öğrencilerin belirlenmesi için yapılan bir sınavdır. Seviye Belirleme Sınavı’na, ilk kez kayıt yaptıran ve öğretim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan (zorunlu İngilizce) programlara yerleşmiş öğrencilerimiz ile Hazırlık Programında isteğe bağlı öğrenim görmek isteyen öğrencilerimizin (gerek Amerika, gerek Kanada gerekse İstanbul’da eğitim alacak olan tüm öğrenciler) katılımı zorunludur. Bu sınavdan 60 soruda en az 30 soru net ve yazma bölümünden B1 (intermediate) oranında başarılı olan öğrencilerimiz Yeterlik Sınavı’na girmeye hak kazanırken, bu oranın altında kalarak başarısız olanlar sınav sonucuna göre Hazırlık Programında kendilerine uygun olan seviyeye yerleştirilir.

BAU Hazırlık Okulu hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız